Raimo Summanen nimitteli vastustajan valmentajaa pedofiiliksi – IS: huutelun uhri kärsi paniikkihäiriöstä
Kuva: Juha Tamminen
Raimo Summasen viime keväinen huutelu oli käräjäoikeuden käsittelyssä perjantaina.
Summanen nousi otsikoihin Espoo Unitedin päävalmentajana, kun hän nimitteli puolivälieräsarjassa Hermes-valmentaja Antti Karhulaa pedofiiliksi kesken ottelun. Päiviä myöhemmin Karhula kärsi paniikkikohtauksista.
– Hän katsoi minua silmiin ja haukkui pedofiiliksi. Sitä huutoa tuli ja se kesti pitkään. Tajusin heti siinä paikassa, että tämä on poikkeuksellisinta mitä lätkäpelissä on huudettu. Se meni yli ja pahasti, Karhula totesi Ilta-Sanomien mukaan.
– Seuraavina päivinä ne tapahtumat iskeytyivät päähän, kun vielä sain tietää, että minut oli liitetty keskustelupalstalla johonkin tapahtumaan, valmentaja jatkoi.
Summanen on kertonut, että hänen huutonsa liittyivät pelitilanteen kuumentumiseen. Hän on hyvin pahoillaan tapahtuneesta.
– Pyydän henkilökohtaisesti anteeksi ja toivon, että voit hyvin ja ettei sinulle jäisi tästä mitään henkilökohtaisesti.
– Hermostuin pikaistuksissani. Hävettää ja nolottaa, mutta huutamiseen oli helkutin vahvat syyt. Olin niin kuumana, sillä se käskyttäminen tuli henkilökohtaiselle rajalle, Summanen totesi Ilta-Sanomien mukaan.
Syyttäjä vaatii Summaselle 40 päiväsakkoa. Karhulan korvausvaatimus henkisestä kärsimyksestä on 15 000 euroa.
Lähde: Ilta-Sanomat
LUE MYÖS:
- Liiga-viikon topit ja flopit: ovatko Jokerit ja HIFK putoamisvaarassa?
- Kiekkoseuralta lohduton ilmoitus: ”Valitettavasti taloudellista ratkaisua ei ole löytynyt”
- Detroit rikkoi viimein hiljaisuuden Dylan Larkinin suhteen – seuralta kova toimenpide
- NHL-vahti lopettaa yllättäen kiekkouransa – siirtyy uudelle alalle
- Edmonton teki kohuhankinnan NHL:ssä – yli 24 000 ihmistä vaatii sopimuksen purkua!
- Yli 700 NHL-ottelun veteraani päättää pelaajauransa – muistetaan myös Jokereista
- Detroit julkisti ison tiedotteen siirtopyynnön jättäneestä Dylan Larkinista!
- Markus Oden: siirto Pohjois-Amerikkaan
- Jättimäinen isku Liiga-seuralle – kapteeni sivuun
- NHL:ssä tuli ikävä takaisku – Patrik Laine olisi juuri nyt oikea ratkaisu
- THF: Jokerien haaviin tarjolla nimekäs pelaaja – todellinen yllätyskortti
- IS: Nyt tuli uusi tieto Patrik Bartosakista – tähtivahdilta yllättävä ulostulo
- Urheilucast: Jokereille riitti – nyt valmistellaan radikaalia ratkaisua
- Jokereilta pelaajavaihto – hyökkääjä sisään, toinen ulos
- Tapparalle valtava menetys
- Tomek Valtonen sai tarpeekseen – Jokereissa tapahtui iso muutos!
- Jesse Joensuu näki tarpeeksi – tyrmäsi Jokereiden tähtihankinnan MTV:llä: ”Ei todellakaan ole”
- Pekka Jormakka paljasti podcastissa: tässä uusi osoite!
- Kärpät jysäytti ison uutisen: ”Ei olisi ikinä uskonut”
- Liigan ulkomaalaisvahvistus: sopimus purettu!