Torinon olympiahopeamitalisti kehuu Jokereiden rekrytointia: ”Onhan se kova juttu”

Jokereista valittiin Suomen olympiajoukkueeseen viisi pelaajaa Leijoniin ja kolme pelaajaa USA:n maajoukkueeseen. Suomen paidan pukevat ylleen Karri Rämö, Sami Lepistö, Tommi Kivistö, Marko Anttila ja Eeli Tolvanen. Yhdysvaltojen joukkueeseen pääsivät Ryan Zapolski, Matt Gilroy ja Brian O’Neill.
Jokereiden seuralegenda ja Viasatin KHL-asiantuntija Antti-Jussi Niemi näkee tämän loistavana palkintona paitsi pelaajien hyvästä kaudesta myös Jokereiden taustajoukkojen onnistumisesta.
– Onhan se kova juttu. GM Jari Kurrille ja urheilutoimenjohtaja Janne Vuoriselle pitää antaa kehuja, että rekrytointi on mennyt hyvin. Pelaajia on valittu Suomen maajoukkueeseen ja myös USA:n joukkueeseen.
– Vaikka NHL-pelaajat ovatkin poissa, niin olympialaiset ovat sellaiset kekkerit, ettei niitä järjestetä ihan joka päivä, sanoo Torinon olympialaisissa hopeaa saavuttanut Niemi.
Hänen mukaansa mahdollisia olympiaedustajia olisi voitu nähdä muitakin, jos karsinnat olisivat sujuneet toisin.
– Jos Tanska olisi kisoissa, niin Jokereita olisi siellä neljä lisääkin! Onhan tämä hienoa PR:ää Jokereille, hän tuumaa.
Jokerit pelaa vielä yhden ottelun ennen olympiataukoa. Se on ohjemassa sunnuntaina, kun Jokerit matkaa Latviaan Dinamo Riikan vieraaksi. Viimeiset ottelut ennen taukoja ovat perinteisesti hankalia.
– Ajatukset ovat tauolla, vaikka kevään pelit ovatkin mukavampia pelata kuin loka- marraskuun pelit! Jos mentaalisesti ei olla valmiina, niin se näkyy kyllä auttamatta pelissä. Tosin en tiedä, mitkä Jokereiden suunnitelmat tauolle ovat. Pienikin notkahdus valmistautumisessa näkyy pelissä, Niemi kertoo.
Dinamo Riika-Jokerit pelataan sunnuntaina kello 17. Viasatin suora lähetys ottelusta alkaa Viasat Jääkiekko -kanavalla ja Viaplay-palvelussa kello 16.55. Ottelun parhaat palat ovat nähtävissä jälkeenpäin osoitteessa viasport.fi.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- NHL:n entinen kärkivaraus siirtyy Florida Panthersiin
- Entinen HIFK-taituri palaa NHL:stä Eurooppaan – joutuu heti alkukaudesta sivuun
- Sopimus purkissa – Minnesota Wild kiinnitti nuoren tähtihyökkääjänsä
- JYP julkisti alkavan Liiga-kauden kapteenistonsa
- Kärpille ikävä takaisku: neljä pelaajaa sairastuvalle
- KalPa vahvisti puolustustaan – nappasi veteraanin KooKoosta
- Jokereille huonoja uutisia: vasta hankittu pelaaja ripustaakin hokkarit naulaan
- IL: Kimmo Kuhta kertoo mielipiteensä HIFK-kannattajien toiminnasta: ”Olihan se tylyä”
- Chicago solmi käsittämättömän NHL-sopimuksen – 56 ottelun nuorukaiselle 46 miljoonaa
- Minnesota Wildin kuukausien sopimusvääntöön tulossa viimein päätös?
- Aitio: Olli Jokinen tienaa HIFK:ssa ”posketonta” jättipalkkaa – ”Järjettömiä summia”
- Pelicansin tähtihyökkääjä vaihtaa seuraa Liigassa! MTV Urheilu: Tässä uusi osoite
- Nyt puhuu Joel Armia – paljastaa Ylelle: Tämän takia vaihtoi seuraa NHL:ssä
- HIFK:ssa ja Kärpissä kiekkoillut puolustaja: uusi seura
- Lähde: Rikard Grönborg vahvasti ehdolla uuteen päävalmentajapestiin
- Aitio: Jokerit valmistelee isoa liikettä kulisseissa!
- Jokerit-tähti: seura vaihtuu!
- Sopimus purettu! JYP-puolustaja vaihtaa maisemaa
- Huima arvio: Tässä NHL:n 2000-luvun tähdistöketju!
- MTV: Mikkelin Jukurit yrittää myydä kahta pelaajaansa