Tässä on varmasti Liigan historian erikoisin hattutemppu – vastustajat tunaroivat aina saman miehen edessä! (video)

Rauman Lukon hyökkääjä Heikki Liedes teki illan Liiga-kierroksella KooKoon verkkoon liigauransa ensimmäisen hattutempun.
Tuollainen ilta ei yleensäkään kovin helpolla häivy mielestä, mutta tapa, jolla hattutemppu syntyi, tekee siitä varmasti ikimuistoisen niin Liedekeselle kuin monelle jääkiekon seuraajalle.
Liedes sai nimittään tehdä kaikki kolme osumaansa vastustajan puolustajien järkyttävien virheiden seurauksena.
Liedeksen illan ensimmäinen syntyi avauserässä, kun KooKoon puolustaja Ville Järvinen tunaroi kiekon kanssa keskialueella oikein kunnolla. Ensin Järvinen kadotti kiekon, kaatui sitten Lukon hyökkääjän Joakim Hilldinigin jalkoihin, ja Liedes pääsi Chris VandeVelden kanssa kahdella yhtä eli KooKoon puolustajaa Miikhali Teppoa vastaan. Liedes laukoi lujan rannelaukauksen KooKoon maalivahdin Juha Järvenpään ohi.
Kolmannen erän ensimmäisessä vaihdossa KooKoon puolustaja Miro Keskitalo löi hyökkäyssiniviivalla ohi kiekosta, rimpuili hetken Liedeksen kintereillä mutta kaatui ja saattoi lopulta vain katsella kaukaa, kun Liedes karkasi läpiajoon. 0–2 syntyi hallitulla viimeistelyllä.
0–4-maalin syntyhistoria oli kovin samankaltainen. Tällä kertaa Ville Järvinen huitoi siniviivalla ohi kiekosta, kaatui, ja Liedes nappasi kiekon. Illan sankari pääsi viimeistelemään hattutemppunsa tyhjään maaliin.
Katso video Liedeksen erikoisesta hattutempusta tästä linkistä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Suomalaispelaajalle iskettiin sakot NHL:ssä!
- Tässä ehdokkaat NHL:n parhaaksi puolustajaksi
- NHL:ssä pelannut suomalaispuolustaja palaa Eurooppaan – uusi seura selvillä
- Ilves moukaroi kokoonpanoaan! 11 pelaajaa lähtee – mukana seuraikoni
- Valtteri Filppula lopettaa uransa!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Tappara jysäytti yllättävän jatkosopimuksen: ”Tämän sarjan kärkiyksilöitä”
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa
- Lähde: Kolossimainen puolustaja siirtyy Liigaan!