Tekeekö Edmonton hurjan ratkaisun Jesse Puljujärven kohdalla? – ”Tuo on todella iso päätös”
Uuden kauden alla Edmonton Oilersia vietiin jopa suurimpien mestarisuosikkien joukkoon NHL:ssä.
Oilersin startti on ollut kuitenkin hyvin nihkeä. 11 ottelusta Oilers on kerännyt kasaan vain seitsemän pistettä.
Oma kysymys Oilersin kohdalla on liittynyt superlupaukseen Jesse Puljujärveen. 19-vuotias suomalaislaituri on viilettänyt alkukaudella AHL:ssä.
Puljujärven kohdalla on pyöritelty useita eri vaihtoehtoja. Nostetaanko hänet NHL:ään vai päätyykö hän jopa kauppatavaraksi?
– Oilersin GM Peter Chiarelli kävi vierailulla heidän AHL-seuran Bakersfieldin luona, missä hän näki Puljujärveltä kaksi ottelua. Siinä vaiheessa vaiheessa Puljujärvellä oli kasassa kolme syöttöä yhteensä seitsemässä ottelussa. Aina voi keskustella siitä, ansaitseeko Puljujärvi kutsun NHL:ään vai ei, mutta Oilers tarvitsee hyökkäykseen lisää värinää, Sportsnetin toimittaja Elliotte Friedman pyöritteli.
Yön kierroksella Puljujärvi sai hanat auki, kun hän iski Bakersfieldille 3-2-osuman ottelussa Manitoba Moosea vastaan (lue lisää). Kahdeksassa ottelussa Puljujärvelle on merkattu tehot 1+3=4.
Oilersin kannalta tapaus on monimutkainen. Siirtomarkkinoilla Puljujärvi olisi kova nimi, mutta haluaako seura luopua hänestä jo tässä vaiheessa?
Kyseinen ratkaisu olisi varsin hurja, sillä Puljujärven ammattilaisura on vasta aivan alkutekijöissään.
– Hän on Chiarellille yksi houkuttelevimmista treidipalasista. Tuo on todella iso päätös. Todennäköisesti häntä kokeillaan vielä NHL:ssä, ellei taustalla ole ajatusta siitä, että Puljujärvi ei tule koskaan onnistumaan Edmontonissa, Friedman pyöritteli.
Kauden alkuvaiheilla nähtävät isot treidit ovat nykypäivänä hyvin harvinaisia NHL:ssä. Oilersissa huhuja on kuitenkin riittänyt viime päivien aikana.
Sportsnetin toimittajan Chris Johnstonin mukaan Oilers yrittää etsiä uutta osoitetta 34-vuotiaalle suomalaishyökkääjälle Jussi Jokiselle. Mark Spector taas vahvisti, että ainakin yksi seura on ollut kiinnostut puolustajasta Matt Benningistä.
– Todennäköisesti he käyvät myös muita keskusteluja noiden lisäksi, Friedman näkee.
– Montreal Canadiensin GM Mark Bergevin puhui siitä, että ratkaisujen pitää löytyä ”oman seuran sisältä”. Edmonton on aivan samanlaisen tilanteen keskellä, Friedman summasi ison kuvan ja Oilersin isot ongelmat.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Teemu Pulkkinen: joukkue vaihtuu!
- Paljastus kulisseista: Tästä syystä Patrik Lainetta istutetaan katsomossa
- Leijonat-puolustaja vahvisti siirtonsa – myös NHL-unelma elää: ”Saattaa olla viimeinen mahdollisuuteni”
- Expressen: HIFK:sta tutun Luke Martinin ensi kauden osoite selvillä
- Jesse Puljujärvi trillerin ratkaisijana – pelasti joukkueensa kesälomalta
- IS: Jukka Jaloselta tyly ilmoitus Liiga-seuroille
- Urheilucast: Liiga-seuralle järkälemäinen vahvistus – ”Tässä teidän kärkihankinta”
- IS: Jukka Jalosen poika sai töitä Liigasta!
- Lari Heikkinen: uusi Liiga-seura!
- KalPalle jättimäinen menetys
- Aleksander Barkov: se oli siinä
- Urheilucast: Valtteri Puustinen jättää NHL:n – siirto yllättävään Liiga-seuraan vireillä
- Urheilucast: Tappara teki kovan ryöstön Raimo Helmisen SaiPasta!
- Urheilucast: Jokerit teki kaappauksen Tapparasta – haaviin mestarihyökkääjä!
- Lehti: Tappara on naaraamassa hirmuvahvistuksen?
- Kärpissä ovi käy – neljä pelaajaa ulos!
- IL: Tässä Anrei Hakulisen ensi kauden seura!
- Urheilucast: Ei pelkästään Harri Pesonen – JYP hieroo myös toista siirtopommia!
- Nyt jysähti – IS: Harri Pesonen palaa Liigaan!
- IL: Jokerit ja TPS jäivät nuolemaan näppejään – suomalaishyökkääjä siirtymässä Pohjois-Amerikasta HIFK:hon!