Pelaajana kovanaama, nyt nuorille suuri apu – suomalainen olympiamitalisti auttaa NHL-lupauksia kohti unelmia
Entinen jääkiekkoilija Jarkko Ruutu tuli suomalaisille tutuksi kovista otteistaan ja isoista jäähymääristä. Sveitsissä pelaajauransa kauteen 2014-15 päättänyt hyökkääjä kerkesi myös menestyä, voittihan hän kaksi olympia- ja kolme MM-mitalia.
Nyt hän toimii Columbus Blue Jacketsin kehitysvalmentajana kolmatta kauttaan. Joukkueen varaamia pelaajia työssään tapaavalle Ruudulle kertyy vuodessa matkapäiviä arviolta 150.
Ruutu kertoi NHL.comin suomenkielisen sivuston haastattelussa taannoin, että yksiselitteisesti tavoite on saada nuoria taalajäille, kiinni unelmiinsa.
– Isommassa kuvassa tavoite on tietysti se, että jätkät pääsisivät NHL:ään ja elämään unelmaansa. Viime vuosina on ollut pari tapausta, jotka ovat päässeet suoraan pelaamaan NHL:ään. Se on kova juttu, kun tietää, kuinka kovan työn takana se on ja miten iso asia se heille on. Se on tämän työn suola, Ruutu luetteli sivuston haastattelussa.
Ruudun työ on tärkeää, ja toisaalta vaativaa. GM Jarmo Kekäläisen remmiin kuuluva suomalainen työskentelee kuitenkin nuorten kanssa – eli sellaisten pelaajien, joiden mieli saattaa ailahdella, kokeneempia helpommin.
– Yritän muistuttaa, että välillä tulee hyviä ja välillä huonoja hetkiä. Se kyllä kääntyy, kun laitat itsesi likoon. Taidot eivät häviä minnekään yhdessä yössä.
– Välillä nuori luulee itsestään vähän liikoja, ja seuraavaksi tuleekin se huonompi vaihe. Sitten ollaan maansa myyneitä. Tärkeää on löytää tasapaino ja ymmärrys omasta tekemisestä.
Työn upeimpia puolia ei ole vaikea löytää. Kun onnistumisia tulee, myös Ruutu saa hymyn kasvoilleen.
– Parhaat fiilikset saan päivittäin siitä, kun näen, että jätkät onnistuvat. Olen niin innoissani heidän puolestaan, Ruutu hehkutti.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ilveksessä jysähti – 11 pelaajaa jättää seuran!
- Nyt puhuu Roope Hintz – tämä karu vamma päätti kauden!
- Lukko löi nyrkin pöytään – kiinnitti SHL-maalitykin!
- Lähde: Ruotsin mestari SaiPan haaviin
- IS: Ruotsalainen tehomies palaa Liigaan – tässä uusi seura
- Urheilucast tiputti pommin: maalitykiltä rukkaset Tapparalle – toinen Liiga-seura tuli väliin!
- Petrus Palmu: uusi Liiga-seura!
- HIFK: kahden pelaajan sopimukset purettu!
- Raimo Helmisen SaiPa jysäytti kovan hankinnan – tässä Maxime Fortierin korvaaja?
- Jättikaappaus: Kärppien pistetykki siirtyy Jokereihin – ”Hänellä on suuri Jokeri-sydän”
- Urheilucast: Patrik Laineen ura voi päättyä – Mikko Lehtoselta kylmänviileä kommentti
- IL: Tällainen on Harri Pesosen jättimäinen palkkapussi JYPissä
- Urheilucast: Ilves jäi nuolemaan näppejään – tuttu pistetykki valitsi kilpailijan tarjouksen
- Lähde: Ruotsalainen tehopuolustaja palaa Liigaan yli kuuden vuoden tauon jälkeen!
- Nämä pelaajat ulos Leijonien MM-leiriryhmästä
- Urheilucast: Haluttu nimi valitsi Ilveksen – Tappara jäi nuolemaan näppejään
- Liigan pronssipeli saa pelaajilta täystyrmäyksen: ”Älyvapain idea – ei kiinnosta ketään”
- Suuri suru: KalPan ja Columbuksen entinen hyökkääjä on kuollut
- AL: Heikki Liedes palaa Liigaan!
- Leijonille huippuvahvistus – viime MM-kisojen ykköstähti liittyy joukkueeseen