Leijona-kasvo aiemmin Patrik Laineen vierellä – nyt kokemuksia toisesta superlupauksesta: ”Kova pelimanni”
Kuva: Juha Tamminen
HELSINKI. Tapparan kapteeni Jukka Peltola on saanut seurata lähteltä useampaa superlupausta viime vuosien aikana.
Tapparassa Peltolan ketjukaverina toimi välillä Patrik Laine, joka nakuttaa hurjaa jälkeä tällä hetkellä NHL:ssä.
Torstaina, Leijonissa, Peltolan vierelle istutettiin toinen superlupaus, Eeli Tolvanen.
Lauantain Ruotsi-ottelussa molemmat tekivät historiaa. Tolvaselle A-maajoukkueuran avausmaali. Sama homma Peltolan kohdalla.
Tolvasen maalissa Peltola kävi keräämässä kiekon talteen. Myöhemmin 18-vuotias hyökkääjä oli alustamassa Tappara-kapteenin osumaa.
– Päästiin keskialueella kääntämään ja hyökättiin nopeasti. Eeli antoi hienon syötön ja hyvä, että viimeistely meni takapesään, Peltola hymyili.
Jokereiden riveissä Tolvanen on nakuttanut syksyn aikana jo 14 maalia. Tulokashyökkääjänä. Leijonissa Peltola on saanut nopeasti käsityksen siitä, millaisesta lupauksesta nyt on kyse.
– Kova pelimanni. Hänellä on upea peliäly. Hän näkee kentän niin hyvin, Peltola kehuu Tolvasta.
Peltola ehti nähdä moneen otteeseen sen, mitä Laineen kudilla voi saada aikaan.
– Kovaa lähtee myös Tolvasella kuti, Peltola painotti.
– Ja se kuti on tarkka. Hänkään ei pelkää käyttää sitä laukausta, vaikka se kiekko ei välttämättä aina menekään sisään. Tosi vahva laukaus on myös hänellä, Peltola jatkoi.
Torstaina Leijonien ykkösketju oli vielä jumissa. Ruotsia vastaan kärkiketjulta nähtiin selkeä tasonnosto.
Iso tekijä, niin tuloksen takana, kuin isossa kuvassa, oli se, että Leijonien ykkösketju pystyi petraamaan selkeästi torstaihin nähden.
– Otettiin merkittävä askel eteenpäin tänään. Peli lähti heti alusta asti hyvin käyntiin ja pystyttiin myös pelaamaan heidän päädyssä, Peltola kiitteli.
Peltola nosti esille myös monia positiivisia asioita koko joukkueen pelistä.
– Hyvä matsi meiltä. Saatiin pitkiä vyörytyksiä ja hyökkäyksiä heidän päätyyn. Vähän nälkäisemmin kun ammuttaisiin, niin voitaisiin tehdä vielä enemmän maaleja. Tosi ehjä peli, Peltola niputti.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- JYP: iso jatkosopimusuutinen!
- Iso sopimusuutinen! Tähtivahti Patrik Bartosak jatkaa uraansa Liigassa
- Mikit unohtuivat päälle: härski vitsi päätyi NHL-lähetykseen
- Kärpistä tuttu jättifloppi Romaniaan
- Seitsemän maalia: Nuoret Leijonat hurjana
- SM-liigassa törkeä temppu – sanktiota
- NHL-seurat leipoivat treidejä
- Huh huh! Dallas Stars oli hirvittävässä iskussa
- Mikä temppu! Florida Panthers ja Carolina Hurricanes tarjosivat trillerin
- HäSa: Kristian Vesalainen lähtee HPK:sta – tässä seuraava työpaikka
- Toimittaja: HIFK:sta tuttu pistelinko siirtyy Kärppiin!
- Urheilucast: Tappara valmistelee siirtopommia – kiikarissa kaksi Leijonat-peluria
- Urheilucast: Jokerit ja Tappara virittelevät jymykaappausta Kärpistä!
- Leo Komarov: uusi joukkue!
- IL: Jokereilta huippuvärväys – vahvistuu SaiPan pisterohmulla!
- Nyt jysähti – Kärpille jättiuutinen!
- IS: Lauri Mikkola päävalmentajaksi Liigaan – tässä uusi seura
- Ismo Lehkoselta tyly arvio Liigan epäonnistujasta: ”Ihan p*skaa kiekkoa”
- Treidi epäonnistui pahasti – NHL-seura pisti floppihankinnan pihalle!
- Liigan maalikuningas: uusi osoite selvillä