Jukka Jaloselta yllättävä pointti – tässä on Jokerien murskaavan liidon suuri salaisuus!
Helsingin Jokerit painaa jääkiekon KHL:ssä kahden ottelun voittoputkessa, ja viimeeksi perjantaina sen jalkoihin jäi Admiral Vladivostok.
Vahvan vireen yksi suurimpia syitä on ollut ykkösketjun Henri Ikonen – Peter Regin – Nicklas Jensen loistava vire – tätä painotti myös päävalmentaja Jukka Jalonen joukkueen Soundcloud-tilin haastattelussa.
– Positiivista on se, että Reginin ketju on luonut nyt kahdessa pelissä 19 paikkaa tasakentällisin. 28 pelissä oli vähän yli 60. Siitä voi laskea, että on vähän muutosta tullut, Jalonen huomautti.
Jokereilla asiat ovat kaikkinensa hyvin. Ratkaisijoita löytyy, alakerta toimii, mutta myös sekä yli- että alivoimapeli ovat kuosissa. Sen lisäksi ykkösketjun panos on ilahduttanut jo pidemmän aikaa.
– Se on yksi isoimpia positiivisia asioita joukkueessa tällä hetkellä. Ikonen tuli toiseen laitaan ja hyviä asioita on tapahtunut nyt parin ottelun aikana, päävalmentaja suitsutti, ja jatkoi:
– Reginkin pelaa paremmin – liikkuu enemmän ja nopeammin, etelästä pohjoiseen. Laituritkin ovat olleet kiekon kanssa tosi vahvoja ja aktiivisia. Kyllä siihen kolme pelaajaa tarvitaan.
Jokereiden liidon kokee seuraavaksi Jugra Hanti-Mansijsk. Veli-Matti Savinaisen tähdittämä miehistö vierailee Helsingissä sunnuntaina.
- NHL-seuralta tyly ilmoitus – Brad Lambertille lähtöpassit!
- Venäjän MM-paluulle lisää vastustusta – jo kuusi maata kieltäytyy pelaamasta!
- Yhdestä maasta kajahti poikkeava ulostulo – pääministeri toivotti Venäjän tervetulleeksi MM-kisoihin!
- Suomi sai lisää seuraa – kaksi uutta maata Venäjä-boikottiin!
- Suomi ei jäänyt yksin – toinenkin MM-kisamaa boikotoi Venäjää!
- MM-kisamaa torjuu Venäjän – pelaajille ei viisumeita!
- Urheilucast: Tappara viemässä kilpailijan parhaan pistemiehen!
- Urheilucast: Tappara ja Ilves saman Liiga-tähden kimpussa – tarjouskilpailu käynnissä!
- Näiden NHL-megatähtien rinnalle Nikita Kutsherov haluaa – nimet paljastuivat!
- Nikita Kutsherov haluaa vaihtaa NHL-seuraa – paljasti syyn: ”Kyse ei koskaan ollut…”
- Ismo Lehkonen listasi Liigan parhaat areenat – yllättävä kärkikolmikko: ”Siellä haisee jääkiekko”
- IS: Olli Jokista viedään Jokereihin – ”On selvä homma”
- Liiga-seura näytti ovea kahdelle pelaajalle – yli 400 ottelun konkari nyt tarjolla!
- Lähde: Jokerit virittelee vaihtokauppoja – ollut yhteydessä useisiin seuroihin!
- Olli Palola: lähtöpassit Liiga-seurasta
- Urheilucast: Jori Lehterälle lyötiin isot rahat pöytään – kaksi seuraa asialla!
- Jokerit teki kovan hankinnan – 43 tehopisteen puolustaja Helsinkiin
- Jättisponsorille riitti – ulos MM-kisoista!
- Lähes 300 AHL-ottelun puolustaja siirtyy Liigaan!
- Expressen: Liiga-seura luopumassa tähtihankinnastaan?