Tähtipuolustaja paljasti erikoisen episodin – NHL-joukkue ryyppäsi vasta erotetun GM:n kanssa tämän autotallissa

NHL-seura Los Angeles Kingsin GM Dean Lombardi sai potkut viime kauden jälkeen. Lombardi, nyt 59, ehti toimia Kingsin GM:nä kaudesta 2006–07 alkaen eli yhdentoista kauden ajan.
Lombardin GM-kausina Kings voitti Stanley Cupin 2012 ja 2014. Mutta jälkimmäisen mestaruuden jälkeen Kings selviytyi pudotuspeleihin vain 2016, ja voitti tuolloinkin vain yhden ottelun San Jose Sharksia vastaan.
Niinpä miehen kohtalo oli tyly.
Kingsin joukkue ei kuitenkaan jättänyt suuresti arvostamaansa GM:ää ikävän tilanteen koittaessa. Samana iltana, kun Lombardi sai potkut eli 10. huhtikuuta, koko Kingsin joukkue vieraili Lombardin kotona. Lopulta Lombardi ja joukkue joivat yhdessä olutta tämän autotallissa.
The Athletic -lehden toimittaja Pierre LeBrun kysyi asiasta haastatellessaan Kingsin tähtipuolustajaa Drew Doughtya.
– Tuollaista ei tapahdu ihan joka kerta, kun GM saa potkut, vai mitä? LeBrun mainitsi.
– Rakastan Deania todella paljon. Hän uskoi minuun ensimäisestä päivästä alkaen. Hän kohteli minua kuin omaa poikaansa ja meistä tuli todella läheisiä. Tiedän, että tuokin on osa tätä bisnestä, mutta hänen lähtönsä sattuu minuun edelleen. En voi tarpeeksi kiittää häntä siitä, mitä hän teki joukkueelle ja itselleni. Kaipaan häntä kovasti, Doughty vuodatti.
– Mutta totta. Kovin usein, kun valmentaja tai GM erotetaan, koko joukkue, siis ihan jokainen pelaaja, ei ole myöhemmin samana iltana tämän autotallissa juomassa olutta ja vuodattamassa kyyneleitä. Se oli kieltämättä melko hullu hetki, Doughty muisteli.
Samassa haastattelussa Kanadan Ontariossa syntynyt ja kasvanut Doughty myös sanoi, että haluaisi pelata Kingsissä koko loppu-uransa. Kesällä hän hieman hämmensi NHL-piirejä sanomalla TSN Toronton radiolähetyksessä, että kaikki ontariolaislapset haluavat pelata Toronto Maple Leafsin paidassa. Doughty on Kingsin kesän 2008 ensimmäisen kierroksen varaus, ja on pelannut siitä lähtien vain Kingsissä.
– Haluan olla Los Angelesissa, ja tämä on joukkue, jossa haluan pelata koko urani ajan. En osaa nähdä itseäni missään muussa joukkueessa, en todellakaan. Mutta silti, koskaan ei tiedä, mitä tulevaisuudessa tapahtuu. Voihan olla, että Kings ei joskus vaikkapa halua maksaa minulle sitä rahaa, jonka haluan.
– Mutta se on varmaa, että haluan pysyä täällä. Minulla on täällä paljon hyviä ihmissuhteita, ja niitä en halua jättää, Doughty vakuutti.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- IL: Mikael Granlund olisi halunnut jäädä Dallasiin – kertoo, miksi valitsi Anaheimin
- Kaapo Kakon tilanteesta uutta tietoa
- NHL-kolossille tuhti palkkapäivä – yli 8 miljoonan dollarin diili!
- Lähde: Tapparasta lähtenyt NHL:n ykköskierroksen varaus löysi uuden seuran
- Kolmen Stanley Cupin veteraani päätti uransa – nyt häntä houkutellaan takaisin NHL:ään!
- Suomalaishyökkääjän sopimus purettiin armeijan takia – sveitsiläisseura löysi paikkaajan
- NHL-hyökkääjä lopettaa pelaajauransa 28 vuoden iässä: ”Nyt on aika uudelle luvulle”
- Yli tuhannen NHL-ottelun Stanley Cup -mestari iskettiin siirtolistalle – uusi joukkue selvisi
- Mikko Kousa vaihtaa seuraa Liigassa: ”Absoluuttinen kiekollisen taidon vahvistus”
- Jättidiili: Carolina Hurricanesin tähtipelaaja vaihtaa NHL-seuraa!
- Jättidiili: Carolina Hurricanesin tähtipelaaja vaihtaa NHL-seuraa!
- Liiga-seuran tehotykki: Uusi seura löytyi!
- TPS jysäytti jättikaappauksen: Tähtihyökkääjä haaviin!
- Corey Perry löysi uuden NHL-seuran!
- Mikko Rantaseen vaihdettu superlupaus solmi jättisopimuksen NHL:ssä
- 18-vuotias NHL-superlupaus sai fanit sekaisin – valitsi eksoottisen pelinumeron!
- TSN: Mikael Granlundista iso paljastus!
- Mikael Granlundille jättipalkka – valitsi todellisen yllätysseuran!
- Mitch Marnerilta viiltävä kuitti Torontolle – paljasti syyn Vegas-siirrolle
- Carolina näytti ovea suomalaiselle