Suomalainen superlupaus nuoresta Mikko Rantasesta: ”Hän oli silloin hidas – yhtäkkiä kaikki alkoivat kysellä”

Colorado Avalanchen suomalaishyökkääjä Mikko Rantanen, 20, on noussut nopeasti isoon rooliin joukkueessaan.
Rantanen kuuluu Avalanchen tähtipelaajien joukkoon jo nuorella iällä.
Avalanchen kotipaikkakunnalta Denveristä löytyy myös toinen mielenkiintoinen suomalaisnimi, Henrik Borgström, joka pelaa NCAA-yliopistosarjassa.
Borgström, 20, kuuluu tällä hetkellä kovimpien suomalaislupausten joukkoon.
Denver Postin jutussa Borgström muisteli sitä, kun hän kohtasi juniorisarjoissa pelatessaan Rantasen.
– Hän oli 15 ja itse olin 14. Hän ei ollut silloin edes heidän paras pelaajansa, ja täytyy sanoa, että hän oli aika hidas silloin, Borgström muistelee.
– Vuoden tai kahden sisällä hän otti isoja kehitysaskeleita. Yhtäkkiä kaikki alkoivat kyselivät, että ”mitä on tapahtunut?”, Borgström viittaa Rantasen isoihin harppauksiin.
Rantanen pelasi ensimmäiset liigapelinsä jo kaudella 2012-13. Borgström itse pysyi juniorisarjojen puolella, eikä häntä nähty liigatasolla ennen Pohjois-Amerikkaan lähtöä. Taustalla oli se, yliopistoon matkaavilla pelaajilla ei saa olla ammattilaissarjan pelejä alla.
Viime kaudella Borgström ja Rantanen olivat samassa kaupungissa ja heistä tuli nopeasti kavereita.
– On hauskaa, että täällä on ollut myös muuta suomalaisedustusta. Heidän joukkueensa voitti koko sarjan viime kaudella ja Borgström kuului heidän tärkeimpien pelaajiensa joukkoon. Hän oli yksi sarjan parhaista pelaajista, Rantanen muistelee viime kautta.
Rantanen itse vieraili muutamissa Borgströmin otteluissa. Myös Borgström todisti Avalanchen pelejä Pepsi Centerin lehtereiltä.
NCAA-mestaruuden jälkeen Rantanen ja muutamat muut Avalanchen pelaajat olivat juhlistamassa mestaruutta Denverin yliopistojoukkueen kanssa.
– On ollut mukavaa, kun on saanut puhua vähän suomea hänen kanssaan. Olen kysellyt Rantaselta hieman NHL-kuvioista, Borgström kertoo.
Toissa kesänä Borgström varattiin NHL:ään heti ensimmäisellä kierroksella. Mikäli Borgström jatkaa nykyistä kehityssuuntaansa, on hän varmasti houkutteleva vaihtoehto Florida Panthersille ensi syksyn harjoitusleirillä.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- NHL-supertähden loukkaantumisesta uutta tietoa: ”Tuskin pelaan enää”
- Carolina Hurricanes hankki tähtipuolustajan pelajaakaupalla NHL:ssä – isolla hintalapulla
- Mikael Granlundille jättipalkka – valitsi todellisen yllätysseuran!
- Kaapo Kähkönen löysi uuden osoitteen NHL:stä!
- Corey Perry löysi uuden NHL-seuran!
- Joel Armia löysi uuden seuran NHL:ssä!
- Brock Boeser jysäytti melkoisen yllätysratkaisun!
- Dallas Stars julkisti uuden päävalmentajansa – tuttu nimi Suomesta
- Viktor Arvidsson kaupattiin NHL:ssä!
- Mikko Rantaseen vaihdettu superlupaus solmi jättisopimuksen NHL:ssä
- Colorado ja Columbus leipoivat jättitreidin NHL:ssä – tuore tähtihankinta sai lähteä!
- NHL-pistelingolta suora ilmoitus: maisema vaihtuu!
- Toimittaja: Joonas Rask vaihtaa Liiga-seuraa!
- Florida rysäytti kaksi vaihtokauppaa – Liigassa pelannut NHL-vahti haaviin!
- Liiga jää taakse – pistelinko suuntaa Venäjälle!
- TPS jysäytti jättikaappauksen: Tähtihyökkääjä haaviin!
- Michael Jolyn uusi joukkue selvisi!
- Kärpiltä huippukiinnitys – ”Kärkiparin puolustaja”
- Nyt jysähti – Jevgeni Kuznetsov tekemässä paluun NHL:ään!
- Sisäpiiritoimittaja: Suomalainen siirtopommi vireillä NHL:ssä?