Nuori huippupuolustaja saattaa joutua karun kikkailun kohteeksi NHL:ssä – kun huippuotteet eivät riitä
Tampa Bay Lightningin 19-vuotias puolustaja Mihail Sergatshev on tullut ryminällä sisään NHL-kaukaloihin.
Kiekollinen puolustaja on tehnyt kahdeksassa ensimmäisessä pelissä tehot 2+4 siitäkin huolimatta, että peliaikaa on tullut ainoastaan reilut kymmenen minuuttia ottelua kohden.
Edellisessä pelissä puolustaja iski komeat kaksi maalia, sitä edellisessä kaksi syöttöpistettä. Mutta nyt kovat tehotkaan eivät välttämättä auta Sergatshevia pysymään NHL:ssä.
Täydellisessä maailmassa näillä otteilla nuorukainen saisi rauhassa pelata ja antaa näyttöjä NHL-seurassa.
Urheilubisnes kuitenkin sorsii venäläistä tällä hetkellä. Ennen ensi tiistain kauden kymmenettä ottelua Lightningin GM Steve Yzerman saattaa hyvinkin lähettää puolustajan takaisin juinorisarja OHL:ään.
Mikäli Sergatshev pelaa vain yhdeksän ottelua NHL:ssä tällä kaudella, ei hänen tulokassopimuksestaan mene yhtä vuotta, vaan hän on ensi syksynä sopimuksensa kanssa samassa tilanteessa kuin nyt.
Ja tämähän kelpaa Tampa Baylle varsinkin, kun joukkueen puolustus on muutenkin hyvässä kunnossa. Yzerman antoi jo varovasti kommentteja siihen suuntaan, että Sergatshev saattaa kokea ison pettymyksen.
– Tässä on monta muuttujaa. Mihailille ykkösasia on, että nuorukainen saa pelata. Kuinka monta minuuttia hän saisi pelata (NHL:ssä)? Kuinka monta ottelua? Me yritämme voittaa. Me yritämme päästä pudotuspeleihin. Olemmeko parempi joukkue hänen kanssaan vai ilman häntä? Tähän asti hän on pärjännyt hyvin, Yzerman pyöritteli tampabay.comin haastattelussa.
Toisaalta Yzerman ei ota kantaa siihen, onko näin valmiin huippulahjakkuuden järkeä pelata enää juniorikiekkoa.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Liiga-provot: Ei ole rimaa, jota Jukurit ja Sport eivät olisi innolla alittamassa
- Liigasta tuttu suomalaistähti vapaille markkinoille!
- SK: Sport kaappasi kaksi vahvistusta muista Liiga-seuroista!
- Supertähden veli rustasi NHL-sopimuksen
- Leon Draisaitl: surkea uutinen
- Kaapo Kakko iskussa – latoi kovat tehot
- Edmonton teki kovan ratkaisun – kallispalkkaiselle floppivahdille karu uutinen
- Liiga jyrähti: TPS:n Oliver Lauridsenille jättimäinen pelikielto!
- Leijonat-legendan pojan ura jatkuu Sveitsissä
- Hurja tutkalukema: Tässä on NHL:n nopein pelaaja
- TPS:n Pride-kohu otti uusia kierroksia – näin Teemu Selänne reagoi
- IL: Liigan nopein pelaaja loikkaa kilpailijan riveihin!
- HIFK:sta tuttu Luke Martin vapailla markkinoilla – tällainen on hintalappu
- IS: HIFK jysäytti pelaajahankinnan – tuttu mies Olli Jokiselle!
- Liiga jyrähti: TPS:n Oliver Lauridsenille jättimäinen pelikielto!
- NHL:ssä muhi megakauppa – Toronto sai tarpeekseen William Nylanderista?
- Liiga-seura julkisti pöyristyttävän kokoonpanon illan otteluun – Yle: kapteeni raivona
- IL: Kulisseissa muhii jättiyllätys – Liigaan uusi seura?
- Tapparasta lähtenyt Roby Järventie: iso huhu!
- SS: Joonas Lyytinen palaa Liigaan!