NHL-paikasta taisteleva nuori suomalaisnimi vakuuttanut konkariluotsin – ”Tuo sellaista, mitä muilla ei ole”
Dallas Starsin riveissä nuorta suomalaispuolustajaa Julius Honkaa on tuotu hiljalleen NHL:n puolelle.
Jo viime kaudella Honka sai vyölleen ensimmäiset NHL-ottelut Starsin paidassa.
Tämän syksyn harjoitusleirillä Honka on yrittänyt antaa näyttöjä siitä, että hän on valmis ottamaan haltuunsa vakituisen NHL-paikan.
– Hän tuo sellaista dynaamisuutta, mitä muilla joukkueilla ei ole, Starsin konkariluotsi Ken Hitchcock kehui Dallas Morning Newsin mukaan.
Jo hyvin pitkään NHL:ssä päävalmentajana toiminut Hitchcock piti erityisesti siitä, millaista vastuunkantoa Hongalta nähtiin yön harjoitusottelussa Colorado Avalanchea vastaan.
– Olimme kahden maalin takamatkalla, ja hän kontrolloi peliä juuri niin kuin pitää.
– Hänen pitää vain jauhaa ja jauhaa eri asioita. Hän ei ole kovin iso kaveri, mutta hän on mennyt eteenpäin päivä päivältä. Se on erittäin hyvä merkki, Hitchcock analysoi.
21-vuotiaan suomalaispuolustajan otteista vakuuttunut Hitchcock ei kuitenkaan vielä osannut sanoa suoraan, pysyykö Honka Starsin NHL-ryhmän mukana.
– Tällä hetkellä hän taistelee paikasta. Hän on ottanut kehitysaskeleita.
Avalanchea vastaan Honka heilutti myös maaliverkkoja, kun hän kavensi tilannetta kolmannessa erässä.
– Olen päässyt koko ajan paremmin ja paremmin kiinni ja tunnen oloni luottavaiseksi täällä. Mielestäni olen pelannut nyt parhaita pelejäni täällä. On hyvä, jos saa oikeanlaista tunnetta alle jo harjoitusottelussa, kun valmistautuu tulevaa runkosarjaa varten, Honka itse mietti.
Avalanche vei yön harjoitusottelun nimiinsä lukemin 4-2. Vierasjoukkue Avalanchen puolella Mikko Rantanen nakutti tehot 1+1.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Leviääkö norovirus nyt olympiakylässä? Näin joukkueen ylilääkäri Maarit Valtonen vastasi SuomiKiekolle
- Vahvistus tuli: NHL:stä lähtöpassit saanut Juho Lammikko palaa tuttuun seuraan
- SuomiKiekon tiedot: Kaikki Naisleijonien pelaajat päässeet pois karanteenista!
- Norovirus levisi olympialaisissa – yksi joukkue eristetty!
- Nämä Liiga-pelaajat valittiin olympialaisiin – yhdellä maalla hurja edustus Suomesta
- NHL-superlupausta uhkasi 20 vuoden vankeustuomio – nyt syyttäjä teki ison ratkaisun
- Artemi Panarilta paljastus Rangersista: ”En tiedä, pitäisikö minun sanoa tätä, mutta…”
- Patrik Laineen tilanteesta kutkuttava tieto! Montreal valmis kauppaamaan suomalaisen yhdellä ehdolla
- Urheilucast: Tässä on Juho Lammikon uusi seura
- USA:n valmentaja uhkaa Naisleijonia rajulla fyysisellä pelillä – näin Tero Lehterä vastasi
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- Lähde: Huippuvireinen ruotsalaisvahti suuntaa Liigaan
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Patrik Laine kaupan – Montreal valmis maksamaan hurjan hinnan!