Murtautuuko suomalaislupaus välittömästi Calgaryn kokoonpanoon NHL:ssä? – Päävalmentaja ei tyrmää ajatusta
Tämän kesän NHL-draftissa Calgary Flames päätti käyttää ensimmäisen kierroksen varausvuoronsa suomalaislupaukseen Juuso Välimäkeen.
Välimäki, 18, allekirjoitti jo tulokassopimuksen Flamesin kanssa.
Erinäköisissä haastatteluissa Välimäki on ehtinyt jo ilmoittaa ison tavoitteen ensi kaudelle.
Välimäki aikoo murtautua välittömästi Flamesin NHL-kokoonpanoon mukaan.
Calgary Sunin toimittaja Wes Gilbertson kysyi Flamesin päävalmentajalta Glen Gulutzanilta siitä, määrittääkö syksyn harjoitusleiri sen, että pystyykö esimerkiksi Välimäki lunastamaan paikan Flamesin NHL-rosterista? Samainen kysymys kohdistui myös viime kaudella AHL:ssä hurjia tehoja nakuttaneeseen Mark Jankowskiin.
– Upea juttu on se, että esimerkiksi puolustuksessa jotkut tontit ovat niin sanotusti lukittuja, mutta siellä on paikka avoinna. Hyökkäyksessä sama juttu. Sinne voi murtautua kuka tahansa, Gulutzan sanoi.
Näin Flames-luotsi ei tyrmännyt ajatusta siitä, että Välimäki voitaisiin nähdä NHL-kartalla jo tulevana syksynä.
– Kokoonpanossamme on tilaa ja muutamia paikkoja on avoinna. Olisin nyt innoissani nuorena pelaajana. Tämmöisiä saumoja ei ole ihan jokaisessa seurassa. Kaikki voivat tehdä laskutoimituksia nähdäkseen, että siellä on olemassa tilaa, Gulutzan mietti.
Flames on pyörinyt yhtenä vahvana vaihtoehtona Jaromir Jagrin uudeksi seuraksi. Flames onkin tutkaillut eri mahdollisuuksia hyökkäyspään hankintojen suhteen.
- Venäjän MM-paluulle lisää vastustusta – jo kuusi maata kieltäytyy pelaamasta!
- Yhdestä maasta kajahti poikkeava ulostulo – pääministeri toivotti Venäjän tervetulleeksi MM-kisoihin!
- Suomi sai lisää seuraa – kaksi uutta maata Venäjä-boikottiin!
- Suomi ei jäänyt yksin – toinenkin MM-kisamaa boikotoi Venäjää!
- MM-kisamaa torjuu Venäjän – pelaajille ei viisumeita!
- Urheilucast: Tappara viemässä kilpailijan parhaan pistemiehen!
- Urheilucast: Tappara ja Ilves saman Liiga-tähden kimpussa – tarjouskilpailu käynnissä!
- Näiden NHL-megatähtien rinnalle Nikita Kutsherov haluaa – nimet paljastuivat!
- Nikita Kutsherov haluaa vaihtaa NHL-seuraa – paljasti syyn: ”Kyse ei koskaan ollut…”
- Jääkiekkoliitolta jyrkkä linjaus Venäjästä – kaikki keinot käyttöön!
- Ismo Lehkonen listasi Liigan parhaat areenat – yllättävä kärkikolmikko: ”Siellä haisee jääkiekko”
- IS: Olli Jokista viedään Jokereihin – ”On selvä homma”
- Lähde: Jokerit virittelee vaihtokauppoja – ollut yhteydessä useisiin seuroihin!
- Liiga-seura näytti ovea kahdelle pelaajalle – yli 400 ottelun konkari nyt tarjolla!
- Olli Palola: lähtöpassit Liiga-seurasta
- Urheilucast: Jori Lehterälle lyötiin isot rahat pöytään – kaksi seuraa asialla!
- Jokerit teki kovan hankinnan – 43 tehopisteen puolustaja Helsinkiin
- Jättisponsorille riitti – ulos MM-kisoista!
- Lähes 300 AHL-ottelun puolustaja siirtyy Liigaan!
- Expressen: Liiga-seura luopumassa tähtihankinnastaan?