Lähde: HIFK:ssa koeajalla ollut puolustaja kunnossa – terveenä huippuvahvistus
Helsingin IFK solmi kesällä vuoden sopimuksen seuran oman kasvatin Teemu Laakson kanssa.
29-vuotias NHL-jäilläkin pelannut puolustaja edusti kaksi edellistä kautta Växjö Lakersia Ruotsissa, mutta viime kausi meni täysin pieleen useamman vamman takia ja jämäkkä puolustaja pystyi pelaamaan vain kaksi ottelua.
HIFK otti tietoisen riskin tehdessään sopimuksen Laakson kanssa, mutta sopimukseen liitettiin mukaan koeaika.
– Teemu on kamppaillut vammojen kanssa erityisesti viime kauden aikana. Siksi sopimus sisältää koeajan, jonka aikana hänellä on mahdollisuus päästä omalle tasolleen. Kunnossa ollessaan hän on merkittävä vahvistus puolustukseemme ja hän tuo kokemuksensa myötä johtajuutta jengiin, HIFK:n urheilujohtaja Tom Nybondas kommentoi sopimusta seuran tiedotteessa kesäkuussa.
Nyt Kiekkoareena uutisoi, että Laakson kuntoutuminen etenee hyvää vauhtia ja hän on pystynyt harjoittelemaan normaalisti joukkueen mukana ennen kauden alkua.
– Nyt kaikki on mennyt hyvin, ja olen päässyt mukaan kaikkiin harjoituksiin. Paikat ovat kestäneet hyvin, Laakso kertoi sivuston haastattelussa.
Terveenä kaikissa maailman kovimmissa kiekkosarjoissa pelannut Laakso on huippuvahvistus HIFK:lle. Hän pelasi Liigassa viimeksi kymmenen vuotta sitten ennen lähtöään Nashville Predatorsin organisaatioon.
LUE MYÖS:
20 ilmaiskierrosta ilman talletusta ja ilman kierrätysvaatimusta – kaikille asiakkaille!
- Ilmaiskierrosten arvo yhteensä neljä euroa! Peli: Tuohi 1000
- Voimassa 31.7.-2.8.
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suru-uutinen KHL:stä – entinen huippumaalivahti kuoli vain 39-vuotiaana
- Pittsburgh Penguins kiinnitti luottohyökkääjänsä – 14 miljoonan dollarin sopimus
- Ässät vahvistuu kanadalaisella maalitykillä – ”Hyökkäyssuuntaan taitava pelaaja”
- Juha-Pekka Hytönen teki yllätysliikkeen
- Odotus päättyi – tässä on KalPan mestarivahdin uusi seura
- NHL-kohupuolustaja: pikapotkut SHL:ssä
- Venäjä pysyy yhä ulkona MM-kisoista – näin IIHF perusteli
- Tärkeä jatkosopimus – Pelicans kiinnitti luottopuolustajansa
- Pelicans nappasi tehomiehen Ruotsista
- NHL-seura lähetti valmentajansa Venäjälle vahtimaan superlupaustaan – iso muutos
- Nyt tuli tieto – IL: Jesse Puljujärven MM-mitalin kohtalo selvisi
- Florida Panthers: sopimus uuden maalivahdin kanssa
- Expressen: Supervahvistus Liigaan – Teemu Turunen palaamassa Suomeen!
- Urheilucast: HIFK nappasi NHL-vahvistuksen
- Urheilucast: Teemu Turusen eteen lyötiin ”täysin hävytön” tarjous – nämä Liiga-seurat kintereillä!
- Patrik Laine: uskomaton tieto
- Floridassa tapahtuu: Patrik Laine pelaa!
- Urheilucast: Jokerien Teemu Turusen palkasta paljastui hurja tieto – Kärpät jäi kakkoseksi
- Nuoret Leijonat: huipputulos!
- Tätäkö Patrik Laineen arvo nyt on? Karu tieto paljastui