Miro Heiskanen saavutti yhden unelman häkellyttävän nopeasti – ensi kauden pelipaikka hämärän peitossa
”Thank you Dallas Stars, amazing feeling!”.
Vihreään tähtipaitaan pukeutuneen Miro Heiskasen julkaisu hänen Instagram-tilillään kertoo lyhyesti mutta ytimekkäästi suomalaislupauksen ajatukset NHL-varauksesta. Suomalainen saavutti juhannuksena yhden suurimmista unelmistaan.
– Olihan se totta kai hieno kokemus, NHL:ään tähdätään. Kyllä se tähän mennessä paras kokemus on, ykköskierroksella numerolla kolme varattu suomalaispuolustaja hehkutti SuomiKiekolle Vierumäellä.
Viime kaudella SM-liigaan ja HIFK:n paitaan häkellyttävän nopeasti murtautunut Heiskanen ei sanojensa mukaan ole tehnyt sen kummempia poppakonsteja menestyksen eteen.
Olemukseltaan rauhallinen ja fiksu nuori lupaus on tehnyt suuren määrän töitä ammattitaitoisten ihmisten kanssa.
Myös viime kaudella jatkuvasti kasvanut vastuu johti siihen, että Heiskanen puhkesi kukkaan Liigan debyyttikaudellaan, jonka aikana pelasi 45 kamppailua.
– Kyllä hyvä valmennus on taustalla. Olen treenannut paljon ja tehnyt hommia sen eteen, suomalainen viittaa NHL-varaukseen johtaneisiin asioihin.
– Viime kausi oli tosi hyvä, kun pääsin pelaamaan paljon ja sain vastuuta. Sain paljon kokemusta siitä, minkälaista on pelata miesten kanssa. Totta kai se eroaa vähän junioripelistä.
Näillä näkymin Heiskanen luutii ensi kaudella vielä HIFK:n takalinjoilla. Pelasi mies missä hyvänsä, on hänellä pullat nyt hyvin uunissa siinä mielessä, että suomalainen pääsee vielä näyttämään kyntensä rapakon takana ennen kauden alkua.
– Ihan hyvä fiilis on, pääsee treenailemaan ennen kuin lähtee käymään Dallasissa harjoitusleirillä. Katsotaan syksyllä, missä pelataan, suomalaislupaus aprikoi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Shokkipaljastus Milanon olympia-areenasta!
- Ben Blood: iso paljastus!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Kaapo Kakko: Tämä osa-alue Leijonien saatava kuntoon Kanadaa ja Yhdysvaltoja vastaan
- NY Rangers hankki uuden puolustajan NHL:ssä
- Veli-Matti Savinaisen kasetti keitti pahasti yli – hurjat jäähyminuutit
- Nyt näytti pahalta: Antti Raanta loukkaantui
- KooKoo löi tiskiin tärkeän jatkosopimuksen – ”Erittäin iso palanen”
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Liiga-provot: Jokerit on astumassa tuttuun ansaan
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Markus Granlund vihjaa NHLWAMille: tässä Liiga-seurassa haluaa vielä pelata
- IS: Kristian Tanuksesta kajahti iso siirtohuhu!
- Liiga-seuralle raju takaisku – tähtipelaajan kausi paketissa!
- Lähde: Patrik Puistola teki valintansa – siirto huippuseuraan!
- NHL-toimittaja: Patrik Laineen tilanteesta jysähti iso paljastus
- Arttu Ruotsalainen: yllätyssiirto huippuseuraan!
- Urheilucast: Aleksi Saarelasta kajahti iso siirtohuhu!
- IS: Entinen Liiga-kiekkoilija törttöili kunnolla – vankeustuomio!