Minnesotan GM teki paljastuksen Mikael Granlundin uudesta sopimuksesta
Minnesota Wildin suomalaishyökkääjän Mikael Granlundin edellinen NHL-sopimus päättyi heinäkuun 1. päivä, mutta uudesta sopimuksesta aletaan neuvotella tosissaan aivan lähipäivinä.
Wildin GM:llä Chuck Fletcherillä on tiedossa kiireinen elokuu, koska hänen täytyy saada kiinnitettyä Granlundin lisäksi myös hyökkääjät Nino Niederreitter ja Marcus Foligno.
– Kaikki tekevät kovasti töitä tällä hetkellä. Meillä on ollut paljon keskusteluja, mutta emme ole vielä päässeet maaliviivalle sopimusten kanssa. Jos katsotte NHL:ää, kaikki sopimukset on tehty aivan juuri ennen neuvotteluja kolmannen osapuolen kanssa. Mikään ei kannusta neuvotteluihin kovempaa kuin aikataulu, Fletcher huomauttaa Minnesotan paikallislehden Star Tribunen toimittajan Michael Russon haastattelussa.
Granlundin neuvottelut kolmannen osapuolen kanssa pidetään elokuun 4. päivänä, jos uutta sopimusta ei synny ennen sitä.
25-vuotiaan kiekkotähden pitää ilmoittaa tuleva palkkavaatimuksensa Wildin johdolle 48 tuntia ennen neuvotteluja. Seura päättää, onko tulevan sopimuksen pituus yksi vai kaksi vuotta.
Fletcher pitää kuitenkin ensisijaisena tavoitteena kiinnittää tähtihyökkääjänsä pitkillä sopimuksilla.
– Toivottavasti löydämme pitkäaikaisen ratkaisun. Mutta jos emme löydä sitä, voimme palata tähän samaan tilanteeseen vuoden tai kahden päästä, kokenut GM kertoo.
Granlundin uuden sopimuksen pituus voi maksimissaan olla kahdeksan vuotta, mutta Fletcherillä on hieman lyhyempi sopimus mielessään.
– Olemme avoimia kaikille ratkaisuille. Kaikki on mahdollista, mutta kolmesta viiteen vuoteen kestävä sopimus kävisi varmasti kaikille hyvin. Tämä ei kuitenkaan estä pidemmän sopimuksen tekemistä, mutta se ei ole asia, johon keskitymme tällä hetkellä, Fletcher paljastaa.
LUE MYÖS:
- Nimilista julki – tältä näyttää Kanadan nuorten MM-leiriryhmä
- Yli tuhannen NHL-ottelun veteraani lopettaa uransa – pelasi myös Liigassa
- Jukureille tipahti surkeita uutisia
- Ässille surkeita uutisia: kaksi pakkia sairastuvalle – Miro Karjalainen pitkään sivussa
- Jokerit rysäytti uuden hankinnan: Haaviin HIFK:n jättänyt puolustajajärkäle
- Yllätysvalinta: Kasimir Kaskisuon uusi seura selvisi
- Ässille riipaiseva takaisku: ”Hänen lähtönsä on iso menetys”
- TPS iski tiskiin uuden pelaajahankinnan!
- Yle: Jan-Mikael Järvinen lähtee Ässistä – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- NHL:n suomalaistaituri sai luvan etsiä uuden joukkueen – nämä kolme seuraa kintereillä?
- SS: Jukurit-kapteeni Jesper Piitulainen siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Urheilucast: Kärpät nappaamassa toisen Liiga-seuran tähtipuolustajan
- Yle: Jan-Mikael Järvinen lähtee Ässistä – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Leijonat: yllätysnimi mukaan!
- Huippuvahvistus – HIFK:n hyökkääjä suuntaa Mestikseen!
- Vapaille markkinoille kova nimi: Tapparasta tuttu NHL-veteraani sai monoa Pohjois-Amerikassa
- Jokerit rysäytti uuden hankinnan: Haaviin HIFK:n jättänyt puolustajajärkäle
- Kärpistä tuttu suomalaisvahti uusi seura!
- Entinen Jokerit-hyökkääjä: uusi joukkue!
- Dallas Starsille hurja vahvistus