Leijonien NHL-vahvistus nosti esille Sveitsi-pelin positiivisuuden – ”Parasta koko turnauksessa”
PARIISI. Sunnuntailta Leijonat sai mukaansa tarvittavan.
Eli voiton.
Se tuli vaikeuksien kautta, sillä Sveitsi pamautti itsensä 2-0-johtoon jo avauserän ensimmäisen kympin aikana.
Nyt draamankaari oli hyvin toisenlainen kuin mitä Suomen peleissä on aiemmin nähty.
– Yleensä alku on ollut hyvä, mutta sitten loppua kohden peli on mennyt huonompaan suuntaan. Alussa oltiin vähän unessa ja onneksi he eivät saaneet enempää maaleja siinä aikaiseksi. Ensimmäisen erän loppuun saatiin sitten iso ylivoimamaali. Se auttoi. Loppu oli hyvä meiltä, Leijonien ykkösketjussa viilettävä Mikko Rantanen sanoi SuomiKiekko-sivustolle.
Rantasen näkemyksen mukaan nimenomaan avauserän jälkeinen ajankohta oli pelin iso positiivinen juttu.
– Toinen ja kolmas erä olivat parasta kiekkoa, mitä ollaan koko turnauksessa pelattu, Rantanen julisti.
– Luotiin paljon paikkoja, mutta sitten se tehokkuus oli taas vähän nihkeää. Pystyttäisiin noissa naulaamaan kiekkoa vielä kovemmalla prosentilla sisään. Noh, voitto on tärkeintä.
Leijonien nousussa Rantanen itse vastasi tärkeästä 2-2-maalista. Ennen sitä Suomen joukkue oli hukannut lukuisia A-luokan maalipaikkoja. Ylivoimalla Rantasen ohjuri tuotti helpotusta.
– Oli vähän outo asento siinä, kun en nähnyt hetkeä milloin veto lähti. Koitin mennä mahdollisimman pieneksi ettei osuisi liikaa. Nyt se kiekko otti kiinni ja meni maaliin.
Osuma toi helpotusta myös henkilökohtaisella tasolla, sillä avauserässä Rantanen oli todistanut läheltä Sveitsin molempia osumia.
– Eihän se ikinä hyvä juttu ole. Tiesin, että pystyn paljon parantamaan ensimmäisestä erästä. Sen takia yritin koota itseäni toiseen erään, tuoda vähän aggressiivisuutta mukaan. Sittenhän se lähti paljon paremmin liikkeelle.
Leijonilla turnaus jatkuu ottelulla Kanadaa vastaan. Alkulohkon päätöstaisto on ohjelmassa tiistaina illalla.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Shokkipaljastus Milanon olympia-areenasta!
- Ben Blood: iso paljastus!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Kaapo Kakko: Tämä osa-alue Leijonien saatava kuntoon Kanadaa ja Yhdysvaltoja vastaan
- NY Rangers hankki uuden puolustajan NHL:ssä
- Veli-Matti Savinaisen kasetti keitti pahasti yli – hurjat jäähyminuutit
- Nyt näytti pahalta: Antti Raanta loukkaantui
- KooKoo löi tiskiin tärkeän jatkosopimuksen – ”Erittäin iso palanen”
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Liiga-provot: Jokerit on astumassa tuttuun ansaan
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Markus Granlund vihjaa NHLWAMille: tässä Liiga-seurassa haluaa vielä pelata
- IS: Kristian Tanuksesta kajahti iso siirtohuhu!
- Liiga-seuralle raju takaisku – tähtipelaajan kausi paketissa!
- Lähde: Patrik Puistola teki valintansa – siirto huippuseuraan!
- NHL-toimittaja: Patrik Laineen tilanteesta jysähti iso paljastus
- Arttu Ruotsalainen: yllätyssiirto huippuseuraan!
- Urheilucast: Aleksi Saarelasta kajahti iso siirtohuhu!
- IS: Entinen Liiga-kiekkoilija törttöili kunnolla – vankeustuomio!