IS: Jussi Salonoja vaatii – Espoo United Liigaan vuoden päästä
								
		
		Ensimmäisellä kaudellaan Mestiksessä pronssille sijoittunut Espoo United pyrkii pikavauhtia liigajoukkueeksi, kertoo Ilta-Sanomat. 
Lehti haastatteli seuraomistajaa Jussi Salonojaa, jolla oli selvä näkemys siitä, että Unitedin pitäisi olla liigajoukkue kaudella 2018-19. 
– Aiomme palata SM-liigaan vuoden päästä, siis kaudeksi 2018–2019. Se on ehdoton vaatimuksemme liigalisenssien myöntämisestä vastaavalle lisenssitoimikunnalle. Aiomme jättää hakupaperimme viimeistään ensi syksynä, Salonoja lataa haastattelussa. 
Salonojan omien sanojen mukaan nousun ei välttämättä tarvitse tapahtua siten, että seura voittaisi esimerkiksi Mestiksen mestaruuden ensi kaudella. SM-liigaan ei nykyisellään ole selvää sääntöä nousemiselle. 
– Täytämme kaikki vaadittavat kriteerit kirkkaasti. En ymmärrä, jos joku jotain muuta väittää. Emme ole voittaneet Mestistä, mutta kyllähän kolmas sija on väkevä näyttö osaamisestamme.
– Tuntuisi naiivilta väittää, että Mestiksen ykkössija olisi jotenkin oleellisesti kolmatta sijaa parempi pohja liiganousua varten, Salonoja sanoo. 
Bluesin A-, B- ja C-juniorijoukkueet siirtyvät toukokuun alussa virallisesti Espoo Unitedin haltuun. Salonoja muistuttaa, että espoolainen juniorituotanto on jääkiekossa yksi Suomen parhaista. 
– Espoo United ei kerta kaikkiaan voi jäädä Mestikseen. Se olisi totaalinen kehityksen jarru, Salonoja sanoo. 
Ilta-Sanomien alkuperäinen juttu löytyy täältä.
	
																													
								
							
			
						
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
 - Osallistu arvontaan.
 - Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin! 
-  
- Palkinto sisältää: 
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
 - suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
 - kahden yön majoituksen aamiaisineen
 - lentokenttäkuljetukset
 
 
 - Palkinto sisältää: 
 
 -  
 
- Liiga-seuralle surkeita uutisia – varakapteeni pitkään sivussa
 - Kärpät jysäytti yllätyshankinnan: ”Tuntuu tosi siistiltä olla takaisin täällä”
 - Kärpät: tähtipelaajan sopimus purettu!
 - Paljastus: Ben Tardif vaihtaa joukkuetta – Kärpille muhkea jättipotti!
 - SaiPa: tärkeä kiinnitys
 - Lähde: Kärpät-tähti vaatii siirtoa pois – tämä seura perässä!
 - Yle Urheilu: Joni Ortion loppukauden seura selvillä – kiinnostuneita riitti
 - Viime hetken muutos: Liigan pistetykki Leijonien mukaan!
 - Yllätysveto: Suomalaistaituri hyllytettiin NHL:ssä
 - Kaksi hyökkääjää lähtee Ilveksestä
 
- HIFK: Kaksi puolustajaa jättää seuran!
 - Urheilucast: JYP yrittää napata toisen Liiga-seuran ykkössentteriä – omasta tähdestä kova kilpailu
 - HIFK: uusi pelaajahankinta!
 - Oskari Setänen: paluu Liigaan!
 - Raju veto: Liiga-seura potki valmentajat pihalle!
 - Jatkaako Raimo Helminen SaiPassa? MTV: Seurapomolta vihjaileva kommentti
 - HIFK iski tiskiin uuden hankinnan – Olli Jokinen hehkuttaa: ”luontainen maalintekijä”
 - The Athletic: Carolina hieroo NHL-supertähden sisältävää vaihtokauppaa!
 - HIFK-kapteeni Ilari Melart: surkea uutinen!
 - Tämä on Chris Tanevin tilanne nyt