Suomalaistulokkaan erikoinen reitti NHL:ään – ”Kaksi vuotta sitten kukaan Suomessa ei edes tuntenut minua”
Columbus Blue Jacketsin nuoren suomalaispuolustajan Markus Nutivaaran, 22 , reitti NHL:ään ei ollut niitä tyypillisimpiä.
Suomalaistulokkaan tavoitteet eivät olleet nuorena aina edes jääkiekossa. Nyt hän viilettää NHL:n kärkijoukkueisiin kuuluvan Blue Jacketsin ykköspakkiparista All-Star -puolustaja Seth Jonesin vierestä.
Kärppien juniorimyllyssä oppinsa saanut Nutivaara koki nuoruusvuosinaan melkoisia ylä- ja alamäkiä. 16-vuotiaana hän ei edes mahtunut Kärppien B-junioreiden SM-joukkueeseen, joten hän joutui hakemaan vauhtia Haukiputaan Ahmoista.
Ahmat pelasi silloin B-junioreiden kolmanneksi korkeimmalla tasolla, jota Nutivaara piti ”kaljaliigana”.
– Pelasin jääkiekkoa silloin vain huvin vuoksi, Nutivaara muistelee Columbus Dispatch -lehdelle.
Nutivaaraa ei pidetty teini-ikäisenä kovan luokan lupauksena. Suomalaispeluri oli miettinyt mahdollisena uravaihtoehtonaan markkinointia, jos jääkiekkoura ei lähtisi käyntiin.
– Olisin ollut surkea myyntimies, Nutivaara naureskelee toimittajan Tom Reedin urauteluihin.
Lopulta Nutivaaralle aukesi huima näyttöpaikka Kärppien kokoonpanosta, kun avainpuolustaja Lasse Kukkonen loukkaantui kesken pudotuspelien keväällä 2015. Kärpät voitti lopulta mestaruuden Nutivaaran luutiessa puolustuksessa.
– He menettivät parhaan puolustajansa ja Nutivaara otettiin mukaan pudotuspeleihin. Kärppien pelaajat olivat vain: ”Kuka v***u tuo jätkä on?” Blue Jacketsin toinen suomalaistulokas Markus Hännikäinen muistelee.
– Nyt kun katsoo, niin sitä on aika helppo nähdä, kuinka paljon hän onkaan kehittynyt viime vuosien aikana, Hännikäinen jatkaa.
Upea pudotuspelikevät (2015) toi yli-ikäiselle Nutivaaralle NHL-varauksen suomalais-GM:n Jarmo Kekäläisen johtamaan Columbukseen. Nutivaara varattiin seitsemännellä kierroksella, eikä Blue Jackets ole varmasti katunut hetkeäkään suomalaisvaraustaan.
– Näin Nutivaaran varauksen jälkeen elokuussa ja sanoin hänelle pelin jälkeen: ”et ole kovin kaukana, että pääsisit NHL:ään.” Nutivaara katsoi minua ja pystyin näkemään hänen ajatelleen tyylillä: ”Oikeasti?” Columbuksen GM Kekäläinen kertoo.
Nutivaaran nykyinen joukkuetoveri, Blue Jackets -puolustaja Ryan Murray, kysyi suomalaisnuorukaiselta viiime joulukuussa nuorten MM-kisojen aikaan, onko hän edustanut Suomea nuorten MM-kisoissa?
– Kerroin hänelle: ”En helvetissä, en lähelläkään”, Nutivaara muistelee nauraen.
– Kaksi vuotta sitten kukaan Suomessa ei edes tuntenut minua, Nutivaara läväyttää.
Nutivaaran Columbus aloittaa ensi viikolla pudotuspelit ja vastaan asettuu hallitseva Stanley Cup -mestari Pittsburgh Penguins.
Blue Jacketsin avainpuolustajat Murray ja Zach Werenski ovat tällä hetkellä loukkaantumisen takia sivussa, joten Nutivaaralle voi koitua tehtäväksi NHL:n pelätyimmän pelaajan Sidney Crosbyn vartioiminen.
Siinä sitä on sitten tarjolla haastetta suomalaistulokkaalle.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- AL: Ässät teki kaappauksen Ilveksen leiristä!
- NHL:ssä täysi sirkus päällä: maalivahdit tappelivat 60 000 katsojan edessä
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Shokkipaljastus Milanon olympia-areenasta!
- Ben Blood: iso paljastus!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Kaapo Kakko: Tämä osa-alue Leijonien saatava kuntoon Kanadaa ja Yhdysvaltoja vastaan
- NY Rangers hankki uuden puolustajan NHL:ssä
- Veli-Matti Savinaisen kasetti keitti pahasti yli – hurjat jäähyminuutit
- Nyt näytti pahalta: Antti Raanta loukkaantui
- Liiga-provot: Jokerit on astumassa tuttuun ansaan
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Markus Granlund vihjaa NHLWAMille: tässä Liiga-seurassa haluaa vielä pelata
- Liiga-seuralle raju takaisku – tähtipelaajan kausi paketissa!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Urheilucast: Aleksi Saarelasta kajahti iso siirtohuhu!
- IS: Entinen Liiga-kiekkoilija törttöili kunnolla – vankeustuomio!
- Niklas Rubin saanut jättimäisen tarjouksen – Oulussa etsitään jo korvaajaa
- Yle: Kärpät ryöväämässä toisen Liiga-seuran tähden!
- HS: Jokerit vahvistuu Liigan mestaripuolustajalla!