Pohjois-Amerikassa epäonnistuneen maalivahdin erikoinen matka – muutti Aasiaan ja valmistautuu olympialaisiin
Kandassa syntynyt Matt Dalton on käynyt mielenkiintoisen tien Pohjois-Amerikasta ensi vuonna käytäviin Etelä-Korean olympialaisiin.
Yhdysvaltojen yliopistosarjoista Boston Bruinsin organisaatioon siirtynyt maalivahti pelaa nykyään Aasian jääkiekkoliigaa ja on Etelä-Korean kansalainen. Dalton edustaa myös Etelä-Korean maajoukkuetta, jossa on nähty korurallinen muitakin pohjoisamerikkalaisia.
– Mahdollisuus kansalaisuuteen kiinnosti minua. Niin myös työn jatkuvuus. Pohjois-Amerikassa piti elää vuosi kerrallaan. Voit joutua vaihtamaan maisemaa hyvinkin äkkiä, Dalton avasi valintojaan AP Newsille.
Dalton ei koskaan päässyt pelaamaan NHL:ssä ja päätyi Bruinsin farmiin Providenceen ja sen farmijoukkueena toimivaan Reading Royalsiin. Kahden kauden jälkeen mies päätyi KHL:ään, josta tie vei Anyang Hallan riveihin.
Etelä-Korean maajoukkue pelaa ensi kertaa olympialaisissa ja liitto on panostanut turnaukseen, jotta menestyminen Pyeongchanginin kotikisoissa olisi mahdollista. Maan hallitus on myös antanut kaksoiskansalaisuuksia nopeutetulla aikataululla maassa pelaaville kiekkoilijoille.
– Meillä on edessä isoja haasteita. Mutta teemme kovasti töitä tämän eteen ja yritämme tulla paremmiksi, joten toivottavasti esiinnymme hyvin kisoissa, Dalton kertoi.
Lisäksi joukkueen peräsimeen on palkattu entinen NHL-puolustaja Jim Paek. Soulissa syntynyt Paek oli ensimmäinen korealaissyntyinen NHL-pelaaja. Mies pelasi neljä kautta liigassa ja voitti kaksi Stanley Cup -mestaruutta Pittsburgh Penguinsin riveissä kausilla 1990-1991 ja 1991-1992.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Artemi Panarilta paljastus Rangersista: ”En tiedä, pitäisikö minun sanoa tätä, mutta…”
- Patrik Laineen tilanteesta kutkuttava tieto! Montreal valmis kauppaamaan suomalaisen yhdellä ehdolla
- Urheilucast: Tässä on Juho Lammikon uusi seura
- USA:n valmentaja uhkaa Naisleijonia rajulla fyysisellä pelillä – näin Tero Lehterä vastasi
- Naisleijonien harjoituksissa 14 pelaajaa – GM kertoi mitä huomisen USA-ottelun kanssa tehdään
- Lehti: Liiga-seura kävi pelaajakaupoilla SHL:ssä!
- Olympialaisissa tehtiin jo jääkiekkohistoriaa- Yhdysvaltain valmentaja hermostui
- Se oli siinä: Liigan pistetykille tyly kohtalo NHL:ssä
- Jääkiekkolegenda Pentti Lindegren on kuollut
- Lähde: Huippuvireinen ruotsalaisvahti suuntaa Liigaan
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?