NHL-seuran suomalaislupauksella tahmea kausi – seuraava etappi hämärän peitossa
Kuva: Juha Tamminen
Aleksi Saarelan ja Rauman Lukon kausi on ollut vaikeuksien sävyttämä.
Neljän viime kauden aikana kolmesti välieriin asti selvinneen Lukon sesonki on ollut todellinen pannukakku. Raumalaisseura on jämähtänyt sarjataulukon hännille ja myynyt jo ykkössentterinsä Aaron Gagnonin.
Lukon ero viimeiseen playoff-paikkaan on 11 pistettä. Gagnonin lisäksi joku muukin saattaa lähteä, mikäli seurajohto päätyy keventämään palkkakuluja ja pienentämään rahallisia tappioita.
Selkeitä onnistujia Lukosta on vaikea löytää, alisuorittajia sitäkin enemmän.
– Ei tässä varmaan hirveän moni voi olla tyytyväinen. Onneksi on vielä pelejä jäljellä ja pisteitä jaossa. Yritetään parantaa. Turha miettiä mitä on tapahtunut alkukaudesta tai joulun jälkeen. Joka peli on tärkeä ja siihen pitää keskittyä, Saarela totesi SuomiKiekko-sivuston haastattelussa.
Vuoden alussa 20 vuotta mittariin saanut Saarela paukutti viime kaudella Ässien paidassa 20 maalia 51 ottelussa. Hän oli Liigan paras kotimainen maalinsylkijä. Samaan maalisaldoon ylsivat Kärppien Sebastian Aho, Tapparan Kristian Kuusela ja HPK:n Otto Paajanen.
Pitää nauttia pelaamisesta ja sitä kautta tulee onnistumisia itsellekin ihan varmasti.Nyt on ollut hiljaisempaa. Saarela on osunut maalipuiden väliin yhdeksän kertaa 34 ottelussa. – Vielä on 15 peliä jäljellä. Nyt ei saa miettiä liikoja eikä stressata joukkueen tuloksesta. Pitää nauttia pelaamisesta ja sitä kautta tulee onnistumisia itsellekin ihan varmasti. Yritetään voittaa mahdollisimman monta peliä, Saarela asetteli loppukauden tavoitteet.
Jatko hämärän peitossa
Vuosi sitten nuorten MM-kultaa voittanut Saarela solmi NHL-seura Carolina Hurricanesin kanssa viime kesänä kolmivuotisen tulokassopimuksen. Hurricanes hankki Saarelan pelaajaoikeudet hänet varanneelta New York Rangersilta viime vuoden helmikuussa. Saarela kävi Hurricanesin harjoitusleirillä syksyllä, mutta palasi takaisin Suomeen. Hän pelaa Lukossa tämän kauden kattavalla lainasopimuksella. Laitahyökkääjän mukaan vielä on auki, mitä jatkossa tapahtuu.Varsinkin kentän ulkopuolinen elämä parantuu koko ajan. Sillä tavalla on menty siinä eteenpäin.– En ole vielä miettinyt sitä yhtään. Olen pelannut täällä Rauman Lukolle. En ole vielä miettinyt ensi kautta, Saarela painotti. – Kentän ulkopuolisia asioita ja kentällä olevia asioita täytyy saada koko ajan parempaan päin. Varsinkin kentän ulkopuolinen elämä parantuu koko ajan, kun imee kopissa kokeneilta äijiltä mitä kannattaa tehdä. Sillä tavalla on menty siinä eteenpäin, Saarela jatkoi. Hurricanes on pitänyt yhteyttä Saarelaan kauden mittaan, mutta pelaaja ei tiedä NHL-seuran suunnitelmista hänen varalleen. – Jotain yhteyksiä on ollut. En ole sen ihmeempiä jutellut. Jatkuvia kontakteja ei ole. He luottavat siihen, mitä teen täällä. Heillä on siellä kausi kesken ja uskon, että antavat mun pelata rauhassa täällä, Saarela sanoi. Tiistaina nähdään Liigan hännänhuipun ja kärkijoukkueen välinen ero, kun Lukko isännöi Raumalla sarjajohtaja Tapparaa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Karu uutinen – JYP-tähti Leevi Tukiaisen poissaolon pituus selvisi!
- Atro Leppänen allekirjoitti uuden NHL-sopimuksen!
- Jukurit: kahdeksan pelaajaa sairastuvalla – ruotsalaispuolustajan kausi ohi!
- llves-vahti Roope Taponen: vuokrapesti uuteen Liiga-seuraan!
- JYP: iso uutinen!
- Lähde: Leijonat-tähden edustaman NHL-seuran GM vaihtoon!
- HIFK hankki hyökkääjäjärkäleen – Olli Jokinen iloitsee: ”Ilkeä – IFK:n näköinen pelaaja”
- Suomen lipunkantajat julki – todellinen yllätysnimi Leijonista sai kunnian!
- Markus Ruusu vaihtaa Liiga-seuraa!
- Yllätysuutinen: HIFK ja Ässät rysäyttivät pelaajakaupan!
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Markus Granlund vihjaa NHLWAMille: tässä Liiga-seurassa haluaa vielä pelata
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Liiga-seuralle raju takaisku – tähtipelaajan kausi paketissa!
- Urheilucast: Aleksi Saarelasta kajahti iso siirtohuhu!
- IS: Entinen Liiga-kiekkoilija törttöili kunnolla – vankeustuomio!
- Yle: Kärpät ryöväämässä toisen Liiga-seuran tähden!
- Liiga-provot: Jokerit on astumassa tuttuun ansaan
- Niklas Rubin saanut jättimäisen tarjouksen – Oulussa etsitään jo korvaajaa