Jokereille todella huono uutinen – KHL-seura nosti kätensä pystyyn
Kuva: Ak Bars Kazan
KHL-seura Medvescak on nostanut viimeistään nyt kätensä pystyyn loppukaudeksi, mikä on Jokerien kannalta todella huono uutinen.
Medvescak kertoo verkkosivuillaan, että joukkuetta luotsannut Gordie Dwyer koutsaa tänään tiistaina viimeisen KHL-pelinsä Medvescakissa. Dwyer siirtyy sovittua aiemmin Sveitsin Ambri-Piottaan Medvescakin seurajohdon aloitteesta. Medvescak joutuu tulemaan toimeen ilman Dwyeria viimeiset neljä mittelöä.
Lisäksi Medvescak informoi, että tyhjennysmyynti tulee jatkumaan. Hyökkääjä Alexandre Bolduc on tämän seuraavan tyhjennyserän ensimmäinen lähtijä. Lisää siirtoja on siis odotettavissa lähiaikoina ja joukkue tulee heikkenemään entisestään. Medvescak haluaa säästää kuluissa, koska talous on tiukalla. Medvescak luopui jo parhaasta pistemiehestään, kun SM-liigasta tuttu Francis Pare siirtyi Sveitsiin. Toiseksi ahnein pistelinko Colby Genoway häipyi myös jo Sveitsiin.
Jokerien kannalta Medvescakin luovuttaminen on ikävä juttu, sillä narripaitojen kanssa viimeisestä pudotuspelipaikasta taisteleva Slovan Bratislava pelaa vielä kahdesti Medvescakia vastaan. Slovan ei ole kuin neljän pisteen päässä Jokereista, joten Medvescakin tyhjennys ainakin teoriassa helpottaa Slovanin urakkaa puuttuvien pisteiden metsästämisessä. HK Sotshi on Jokereista ainoastaan kahden pisteen päässä ottelun vähemmän pelanneena.
LUE MYÖS:
- Carolinan mestaripakki: siirtopyyntö!
- IS: Ilveksen nuori tähti katosi kokoonpanosta – kysymysmerkkejä ilmoilla: ”Ei ole loukissa”
- Columbus naarasi uuden maalivahdin – 39-vuotias NHL-veteraani haaviin
- NHL:stä kajahti – Jarmo Kekäläinen kiinnitti huippulupauksen yli 50 miljoonan dollarin jättisopimuksella
- Liiga-seuralta karu tiedote – ulkomaalaisvahvistus ei pelaa enää tänä vuonna
- Jokereille jättimäinen takaisku – tähtihyökkääjä pitkään sivussa!
- Montreal Canadiens teki ison kiinnityksen!
- Patrik Laineen vaimolta vihiä tulevasta
- Lähtö tuli – TPS:stä tuttu pelaaja vapaille markkinoille
- Tapparasta tuttu lupaus sivuun – hakeutui NHL:n hoito-ohjelmaan
- THF: Jokerien haaviin tarjolla nimekäs pelaaja – todellinen yllätyskortti
- KooKoo saa huippuvahvistuksen
- Jokereilta pelaajavaihto – hyökkääjä sisään, toinen ulos
- Tapparalle valtava menetys
- Tomek Valtonen sai tarpeekseen – Jokereissa tapahtui iso muutos!
- Pekka Jormakka paljasti podcastissa: tässä uusi osoite!
- Ville Peltonen nostettiin Sveitsissä kyseenalaisen listan kärkeen
- Paluu vanhaan seuraan? Patrik Laineelle nousi yllättävä vaihtoehto
- Iso kunnia – Leijonien tähti valittiin jättiseuran kapteeniksi!
- Markus Oden: siirto Pohjois-Amerikkaan