Itsensä suihkuun sikaillut NHL-hyökkääjä puolusteli tekoaan: ”Koitan vain ansaita jääaikaa”

Montreal Canadiensin hyökkääjä Andrew Shaw palasi maanantain vastaisena yönä 14 mittaisen sairausloman jälkeen tositoimiin ja taklasi itesensä heti suihkuun (lue uutinen tästä linkistä).
Shaw’n myöhässä ollut ja kuolleesta kulmasta tullut taklaus osui New York Rangersin Jesper Fastia pään alueelle, mutta suoraan päähän taklaus ei näyttänyt osuvan.
Taklauksen jälkeen Shaw otti vielä yhteen New York Rangersin J.T. Millerin kanssa nyrkein Millerin haastettua hänet tappeluun.
Shaw’n mielestä taklauksessa ei ollut suoranaisesti mitään väärää.
– Enpä tiedä. Se oli olkapää olkapäätä vastaan, ehkä puoli sekuntia myöhässä. Sitä voi katsella hidastettuna ihan niin paljon kuin haluaa, mutta reaaliajassa nämä ovat nopeita päätöksiä, Shaw sanoi Sportsnetin haastattelussa.
– Halusin vain palata takaisin ja pelata fyysistä peliäni ja taklata kovaa. Tiedän, ettei se osunut häntä päähän.
– En ole samaa mieltä ulosajostani, Shaw lisäsi.
Shaw’lla on pitkä ”rikosrekisteri” taustallaan. Hän on saanut ennenkin pelikieltoja likaisista taklauksista, viimeksi syksyn harjoituskaudella kolmen ottelun pannan.
– Jääkiekko on fyysinen laji, taklauksia tapahtuu. En ole kentällä satuttamassa ketään, koitan vain ansaita jääaikaa, Shaw selitti.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Suomalaispelaajalle iskettiin sakot NHL:ssä!
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa