Nuori supertähti hermostui NHL:n uudesta säännöstä – lisää pökköä pesään vellovaan keskusteluun

Edmonton Oilersin nuori supertähti Connor McDavid sai kokea NHL:ään tälle kaudelle tuodun sääntömuutoksen kovalla kädellä, kun Oilers kohtasi Minnesota Wildin.
McDavid vedettiin pelistä sivuun aivotärähdystutkimuksiin, vaikka taustalla sinänsä ei ollut lopulta edes lähellekään siihen viittaavia tapahtumia.
– Sain osuman suuhuni. Sitä pitää hanskaa suun edessä, jos joku osuu sinne. Mielestäni se on ihan normaali juttu. Toki noita valvova taho ei varmaan tiennyt, että miten tunsin tilanteen, McDavid sanoi ja jatkoi ärsyyntyneenä varsinkin ajankohtaan liittyen.
– Se tuli paskaan aikaan peliä. Meille oli tarjolla viidellä kolmea vastaan ylivoima toisen erän loppuhetkillä ja jos sen olisi pystynyt käyttämään hyväkseen, se olisi voinut muuttaa pelin suuntaa.
McDavid ei päässyt ylivoimalle mukaan, mutta hän palasi myöhemmin kehiin.
Wild lopulta voitti ottelun jatkoajalla Mikko Koivun osuman myötä lukemin 2-1.
Jo ennen McDavidin tapausta aivotärähdyksiin liittyvä tutkinta ja pelaajien vetäminen pois pelistä on herättänyt kovaa keskustelua.
Osa on kannattanut sitä, että asiaa käsitellään jopa ylikorostuneesti. Osaa taas on ärsyttänyt se, miten herkästi pelaajia vedetään pois peleistä.
– Meillä ei ole mielenkiintoa lähteä muuttamaan standardeja yhden tapauksen tiimoilta, NHL:n varakomissaari Bill Daly totesi TSN:lle.
Dalyn mukaan aivotärähdystutkintoihin liittyviä sääntöjä työstetään, mutta hänen mukaansa liiga on ollut varsin tyytyväinen siihen, miten systeemi on toiminut tähän mennessä.
– On aina parempi olla enemmänkin varautunut kuin varomaton näissä tapauksissa, Daly sanoi.
Suomalaisista muun muassa Aleksander Barkov on vedetty tutkimuksiin kesken ottelun. Kuten McDavidin kohdalla, myöskään Barkovilla ei todettu aivotärähdystä, vaan kyseessä oli väärä epäillys.
KIERRÄTYSVAPAITA
ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Se oli siinä – Stanley Cup -voittaja päättää pelaajauransa
- Liiga-seuran nuori hyökkääjä lähtee Pohjois-Amerikkaan: ”Kunnioitamme pelaajan päätöstä”
- MTV: Teemu Pulkkinen puhui päätöksistään – näin hän kommentoi Venäjälle jäämistä
- HIFK julkisti kapteenistonsa tulevalle kaudelle – tässä joukkueen uusi kapteeni
- Jokerien maalitykki: Uusi seura
- Joutuuko NHL-seura vaihtamaan nimensä? Oikeustapaus vireillä
- Veli-Matti Savinainen saapui TPS:ään – teki heti yhden huomion
- IL: Teemu Hartikainen kertoo, miten rahojen kävi KHL-äkkilähdön jälkeen
- MM-kultaleijona nimettiin Liiga-seuran kapteeniksi
- Edmonton etsii maalivahtivahvistusta: soitellut 20-vuotiaan superlupauksen perään
- Dallas Stars: Järkälemäinen hankinta
- MTV: HIFK:n kulttipelaaja Micke-Max Åstenilta karu paljastus siirtomarkkinoilta
- Liigan monivuotinen törkypelaaja ripustaa luistimet naulaan!
- Toimittaja: NHL:ssä voi pian jysähtää iso suomalaiskauppa!
- IL: Täällä Jokerit pelaa alkavalla kaudella!
- Leijonien MM-kultamitali myynnissä – tämä on hintapyyntö
- Hirmutehot! Kärppien NHL-vahvistus ilmiliekeissä
- Sisäpiirilähde: Jättipalkkainen NHL-sentteri yritetään kaupata uudelleen!
- Ilves-hyökkääjä siirtyy Pohjois-Amerikkaan – uusi joukkue selvillä
- Liiga-seura tiedottaa: NHL-lupaus lähtee!