Lukon tähtihyökkään kausi ohi – miten voi sama mies olla koko ajan rikki?
Kuva: Ilari Isotalo
Rauman Lukko tiedotti perjantaina, että puolustaja Simo-Pekka Riikolan ja hyökkääjä Lauri Tukosen pelit ovat tämän kauden osalta pelattu. Molempien vammat vaativat leikkaushoitoa.
Riikola loukkaantui kuluvan viikon keskiviikkona KooKoota vastaan pelatussa ottelussa. Tukonen puolestaan jäi sivuun jo lokakuussa ehdittyään pelata 16 ottelua tehoilla 5+5.
Tarina toistaa pahasti itseään Tukosen kohdalla. Liigatasolla huippuhyökkääjän tunnusmerkit täyttävä taitava hyökkääjä tekee aina pelatessaan kovaa tulosta, mutta on aivan liikaa jatkuvasti rikki.
Viime kaudella Tukonen pelasi elämänsä syksyä TPS:n riveissä. Hän johti SM-liigan pistepörssiä 17 pelatun ottelun jälkeen tehoilla 9+9, kunnes Jani Tuppuraisen ruma taklaus päätti hänen kautensa seinään.
Tilastot puhuvat puolestaan. Aikoinaan ensimmäisellä kierroksella Los Angeles Kingsiin varattu Tukonen on tehnyt 352 liigaottelussa 207 tehopistettä, joista 98 on maaleja. Harmillista vain on, että noihin ottelumääriin on tarvittu 11 liigakautta, eli koko liigaurallaan Tukonen on pelannut reilut puolet runkosarjaotteluistaan.
Loukkaantumiset painottuvat uran viimeisimpiin vuosiin Tuppuraisen telomisen jälkeen 30-vuotias Tukonen ei pitänyt uran lopettamistakaan pois suljettuna vaihtoehtona, mutta teki yllättäen kolmen vuoden sopimuksen Lukon kanssa. Nyt sopimuksen ensimmäinen vuosi on taputeltu ennen joulua.
LUE MYÖS:
- NHL:ssä kävi kylmät kuudelle suomalaiselle – 448 ottelun mieskään ei säästynyt
- NHL:n vapailta markkinoilta lähti yksi kovimmista nimistä
- Urheilucast: Oula Palve palaa Liigaan – uusi seura on melkoinen yllätys
- Jokereissa jysähti: Tomek Valtonen ulos – tässä uusi päävalmentaja
- Urheilucast: Jokereissa tapahtui kulissien takana
- Liigan kohutaklaaja tekee paluun
- Suomen NHL-tähdestä karuja uutisia
- Dylan Larkinin siirtosaagassa käänne – nämä NHL-seurat nousivat esiin
- Benjamin Rautiaiselta jäätävä viimeistely NHL:ssä – upotti Florida Panthersin
- Näin Tomek Valtonen kommentoi Jokerien mahalaskua
- Urheilucast: tässä on Ilveksen ensi kauden päävalmentaja!
- Jokerit julkaisi tiedotteen Tomek Valtosesta
- Urheilucast: Oula Palve palaa Liigaan – uusi seura on melkoinen yllätys
- Urheilucast: Liigan suurseura haluaa Jori Lehterän – ”Kääntää kaikki kivet”
- IS: Nyt tuli tieto Jori Lehterästä – tämä on hänen suunnitelmansa
- Tapparan pistelinko jäi ilman NHL-paikkaa
- Lätkäpodi: Raimo Helminen yhdistettiin Liigan suurseuraan – ”Sen verran olen kuullut”
- Näkökulma: Olisiko tästä miehestä Jokereiden pelastajaksi?
- Urheilucast: Jokereissa tapahtui kulissien takana
- Tässä ovat Liigan uudet lisenssiehdot: putoamista ei välttämättä tapahdu