HIFK-maalivahti maaliin johtaneesta mokasta: ”Näitä sattuu joskus”
Kuva: Juha Tamminen
Helsingin Jäähallilla koettiin torstaina historiallisia hetkiä, kun Helsingin IFK sai ensimmäistä kertaa vieraita Mikkelistä.
HIFK:n kolmen kotiottelun viikko starttasi hyvin käyntiin 2-1-voitolla KalPasta, mutta tänään punapaidat joutuivat tyytymään tappioon samoin lukemin.
Jukureiden debyytti Helsingissä oli vahva. Mikkeliläiset saivat aiheutettua paljon vaikeuksia helsinkiläisten pelaamisessa, ja lopputulos näkyi taululla.
HIFK siirtyi ensimmäisessä erässä Mika Partasen osumalla 1-0-johtoon. Toisen erän alussa mentiin vielä HIFK:n hallinnassa, mutta erän puolessa välissä alkoi tapahtua.
HIFK-hyökkäyksen jälkeen Jukurit purkaa kiekon helsinkiläisten päätyyn, jossa HIFK-maalivahti Kevin Lankinen puuttuu peliin oman maalin takana. Hetken päästä syöttöä hakeva Lankinen kuitenkin hutaisee hieman ohi kiekosta, minkä seurauksena kiekon saaneella Jukureiden Henrik Koivistolla on helppo työ pistää kiekko kotijoukkueen verkkoon.
HIFK koitti heti saada johtoasemaansa takaisin, mutta turhaan. Viisi minuuttia Jukureiden tasoituksen jälkeen vierasjoukkue käytti tilanteensa hyväksi, kun Teemu Tallberg vei maalillaan vieraat johtoon.
Samoissa lukemissa mentiin loppuun saakka. Jukurit jatkaa voittoputkeaan – torstai-illan ottelu oli sille jo neljäs peräkkäinen voitto. Samalla joukkue nousi toiselle sijalle ja ohitti HIFK:n sarjataulukossa.
HIFK joutui torstaina pettymään kotiyleisönsä edessä ja paljon jäi puuttumaan kotijoukkueen pelaamisessa. Lankinen itsekin tiedostaa tämän.
– Yritys oli tietenkin tänään kova ja tehtiin se mihin pystyttiin. Täytyy kuitenkin sanoa, että Jukurit puolusti hyvin keskialueella, ja teki siten meidän pelaamisesta vaikeata. Harmi, ettei meillä pomppinut tänään tarpeeksi sisään, Lankinen totesi SuomiKiekko-sivustolle.
Lankisen epäonneksi hänen virheestään syntyi Jukureiden tasoitus. Mies itsekin oli tilanteesta harmissaan, muttei jäänyt asiaa murehtimaan, vaan pystyi nostamaan itsensä takaisin omalle tasolleen.
– Virheitä sattuu ja silloin kun veskarille sattuu virhe, niin se saattaa näkyä tulostaululla, mutta se on osa peliä ja ei sitä kannata jäädä murehtimaan, ettei koko peli mene pilalle. Näitä sattuu joskus, ja ei siinä muuta voi tehdä kun mennä eteenpäin.
Molemmat joukkueet jatkavat kauttaan lauantaina kotiyleisönsä edessä, kun HIFK saa vastaansa hallitsevan mestarin Tapparan ja Jukurit kohtaa toisen tamperelaisen eli Ilveksen.
Oiva Lonka, Helsinki
Twitter @OivaLonka
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tähän NHL-seuraan Patrik Laine olisi halukas siirtämään – vuosipalkka jäisi matalaksi
- Pelicans rysäytti julki tärkeän kiinnityksen!
- Jokereille tuntuvat tappiot – tässä syyt
- NHL:n tutkinta ohi – tämä on päätös kohuvalmentaja Mike Babcockin suhteen
- Jukurit-vahti ulos Liigasta – tässä uusi joukkue
- Niilo Halonen: uusi joukkue
- Kulisseissa kytee yllätys: Jarmo Kekäläinen tavoittelee suomalaista NHL-vahvistusta
- Ismo Lehkoselta suora arvio – tämä suomalaistähti vaihtaa seuraa NHL:ssä: ”On muuten ottajia”
- Jukurit teki kaappauksen Ilveksestä – huippulupaus haaviin!
- Lähteet: Jesperi Kotkaniemeä tarjottu vaihdossa jättipalkkaisesta NHL-hyökkääjästä
- Matthew Tkachukin haukkunut pelaaja sai lähtöpassit Floridasta – ”Voiko olla sattumaa?”
- Kova kaappaus: Leijonien kultavahti palaa Liigaan!
- Urheilucast: Jokerit teki hurjan naarauksen – haaviin Liigan parhaana palkittu puolustaja!
- Jarmo Kekäläinen NHL-tähtisentterin perässä – Antti Mäkinen: ”Mä tiedän”
- Suuri suru: MM-kultahyökkääjä kuollut äkillisesti – takana yli 600 NHL-ottelua
- Lähteet: Jesperi Kotkaniemeä tarjottu vaihdossa jättipalkkaisesta NHL-hyökkääjästä
- HIFK purki hyökkääjänsä sopimuksen yllättäen – siirto Kärppiin tuli nyt julki
- Liiga-seuran ykköstähti tähtäsi NHL:ään – nyt päätös on lopullinen
- Siirtopommi Liigassa – Markus Nutivaara yllättävään osoitteeseen!
- Jesperi Kotkaniemi sai vuolaat kehut venäläistähdeltä – ”Ei voi korostaa liikaa”