Kärpät on solminut vuoden mittaisen sopimuksen ruotsalaisen keskushyökkääjän Niklas Olaussonin kanssa.

Olausson, 30, on pelannut kaksi viimeisintä kautta Sveitsissä, missä seurana toimi EHC Biel-Bienne.

Sitä ennen hän vietti useamman kauden SHL:ssä Luulajan paidassa, missä hän toimi myös seuran varakapteenina kahden kauden ajan.

– Saimme tiedon, että pelaaja on vapailla markkinoilla ja nopea kiinnostus heräsi sekä meillä että pelaajalla. Käytännössä viikossa asiat menivät siihen pisteeseen, että saimme sopimuksen aikaiseksi, Kärppien urheilutoimenjohtaja Harri Aho toteaa seuran tiedotteessa.

– Olausson on taitava maajoukkuetason sentteri, joka tuo meille kiekolliseen peliin ja ylivoimaan huipputason osaamista. Saimme Niklaksen myötä juuri sitä mitä haimme, eli huipputaitavan keskushyökkääjän.

Olausson tutkaili kesän ajan uutta osoitetta, joka lopulta löytyi pohjoisesta.

– Olen todella innoissani tästä sopimuksesta. Takana on ollut pitkä kesä ja olen saanut muutamia tarjouksia eri seuroilta, muun muassa KHL:stä, mutta punnittuani asiaa yhdessä perheeni kanssa tulimme siihen tulokseen, että Oulu ja Kärpät on todella hyvä ratkaisu. Kärpät on huipputason seura, jossa on totuttu jahtaamaan menestystä ja toivon voivani auttaa seuraa jatkamaan tuota perinnettä.