NHL-seuran ykkösvahdin treidi alkaa näyttää todennäköiseltä? – ”Ei tule parempaa syytä”
NHL:ssä kesän markkinat ovat vahvasti käynnissä.
Jo aiemmin muun muassa Toronto Maple Leafs hankki itselleen uuden ykkösvahdin, kun se nappasi Fredrik Andersenin Anaheim Ducksista.
Treidihuhujen kohteena ovat olleet myös muun muassa Tampa Bay Lightningin Ben Bishop, Pittsburgh Penguinsin Marc-Andre Fleury ja Colorado Avalanchen Semjon Varlamov.
Näistä Bishopin treidi alkaa näyttää jopa todennäköiseltä.
– Jos ykköskierroksen vuoro on mukana Bishopin kaupassa, treidi tapahtuisi seuraavien 24 tunnin aikana. Mutta ei takuuta tästä, ESPN:n toimittaja Pierre LeBrun kirjoitti myöhään torstaina.
24 aikataululla LeBrun viittasi tämän kesän NHL-draftiin, missä ensimmäinen kierros käydään ensi yönä Suomen aikaan.
Lightningin GM Steve Yzerman antoi myös mielenkiintoisia kommentteja aiheeseen liittyen.
– Yzerman sanoi, että tapahtuu se sitten milloi tahansa, mikäli vain kaupassa on järkeä, hän voisi tehdä sen. ”Ei ehkä kannata odottaa, koska syy ei muutu välttämättä paremmaksi”, The Tampa Bay Timesin toimittaja Joe Smith kirjoitti.
Tällä viitataan siihen, että Lightningin on hyvin todennäköisesti tehtävä nopeastikin liikkeitä maalivahtiosastollaan. Lightningin venäläisvahti Andrei Vasilevski on tehnyt hiljalleen nousua ykkösmaalivahdiksi ja tämä on mahdollistamassa Bishopin kauppaamisen muualle.
29-vuotias Bishop oli ehdolla NHL:n parhaaksi maalivahdiksi myös tällä kaudella. Valinta kohdistui Washington Capitalsin Braden Holtbyyn.
Bishopin nykyinen sopimus päättyy ensi kauden jälkeen. Sama tilanne on myös Vasilevskilla, joten joka tapauksessa Lightningilla olisi hyvin todennäköisesti ensi kesänä päätöksen paikka siitä, että kenen kanssa se tulee jatkamaan taivaltaan.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Artemi Panarilta paljastus Rangersista: ”En tiedä, pitäisikö minun sanoa tätä, mutta…”
- Patrik Laineen tilanteesta kutkuttava tieto! Montreal valmis kauppaamaan suomalaisen yhdellä ehdolla
- Urheilucast: Tässä on Juho Lammikon uusi seura
- USA:n valmentaja uhkaa Naisleijonia rajulla fyysisellä pelillä – näin Tero Lehterä vastasi
- Naisleijonien harjoituksissa 14 pelaajaa – GM kertoi mitä huomisen USA-ottelun kanssa tehdään
- Lehti: Liiga-seura kävi pelaajakaupoilla SHL:ssä!
- Olympialaisissa tehtiin jo jääkiekkohistoriaa- Yhdysvaltain valmentaja hermostui
- Se oli siinä: Liigan pistetykille tyly kohtalo NHL:ssä
- Jääkiekkolegenda Pentti Lindegren on kuollut
- Lähde: Huippuvireinen ruotsalaisvahti suuntaa Liigaan
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?