Patrik Laine nousi illan hahmoksi, merkittävä voitto Tapparalle – ”Huomattavasti helpompi tilanne”
Kuva: Juha Tamminen
TAMPERE. Finaalisarjan kannalta Tapparan voitto perjantaina teki hyvää.
Pienenä uhkana oli se, että HIFK oli mennä melko suoralla tavalla kohti mestaruutta. Nyt Tappara tasoitti sarjan ja pisti pöytään vahvan suorituksen Hakametsässä.
Se tuli tunteella kehiin ja päävalmentaja Jussi Tapolan puhuma käsijarru oli kadonnut selvästi. Tai ainakaan sitä ei näkynyt niin pahasti, mitä esimerkiksi tiistaina Helsingissä, missä Tappara kärsi rökälemäisen 0-6-tappion.
– Kaikki olivat mun mielestä mukana tässä hommassa. Ihan varmasti kaikki olivat niin latautuneita kuin pystyvät olemaan. Kaikki vetivät sitä samaa köyttä ja se mun mielestä näkyi tuolla jäällä. Kaikki olivat ytimessä, Patrik Laine kehaisi.
Laine myös oli puhunut samaisesta käsijarrusta, mikä Tapparalla oli päällä aiemmin. Yksi merkittävä muutos tuli jo kokoonpanojen kautta, sillä Laine oli nostettu nyt ykkösketjuun mukaan.
Ja Tapparan ykkösketju teki kaikki Tapparan kolme maalia. Laine yhden, Kristian Kuusela yhden ja Jani Lajunen yhden.
Tappara sai nyt oikein kunnon veturin, joka vei joukkuetta eteenpäin.
– Mukavahan siihen (ykkösketjuun) oli hypätä. Sellaiset taikurit pelikavereina että. Ja kyllä tuosta kemiat lähtevät paranemaan, kun saadaan pelata yhdessä. Kaksi erittäin hyvää pelimiestä siinä on, Laine kehui ketjua.
Laine itse, joka ehti olla kaikenmaailman autokouluhommista otsikoissa viikon aikana, oli mukana Tapparan jokaisessa maalissa. Näin hän keräsi kokoon tehot 1+2 ja oli ylipäätänsä kentän näkyvimpiä hahmoja.
– Kivahan se oli tuossa maali tehdä. Varsinkin finaalisarjassa vielä avata maalitili. Oikein mukava homma oli ja kiva kun muutkin tekivät maaleja.
Nyt Tappara pääsee huomattavasti helpommasta asemasta Helsinkiin lauantaina. Siitä myös Laine puhui ja mietti.
– Olihan tämä ihan huikea voitto. On se 2-2-asetelmasta kivempi lähteä Helsinkiin kuin 1-3. Se on huomattavasti helpompi tilanne ja nyt on ihan uusi sarja taas. Vaatii kaksi voittoa vielä ja lähdetään huomenna metsästämään sitä sarjan kolmatta.
Ilari Savonen, Tampere
Twitter: @ilarisavonen
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Liiga-paikkaa jahdanneelta seuralta suora tiedote: ”Havaittu useita sisäisiä haasteita”
- Huippukautta pelaava Janne Juvonen: tulevien kausien seura selvillä!
- Ässät kertoi karuja uutisia Miro Karjalaisesta
- NHL:ssä muhi megakauppa – Toronto sai tarpeekseen William Nylanderista?
- Tapparasta lähtenyt Roby Järventie: iso huhu!
- Tässä Liigan paras pelaaja!
- Asiantuntijat lataavat: tässä ovat Liigan pudotuspelien yllättäjät
- Liigan hylkäämälle erotuomarille huikea tunnustus!
- Antero Mertaranta sivuun – tässä uusi Leijonat-ääni MM-kisoissa!
- Hurjaa puhetta: Aleksander Barkov täysin uudelle pelipaikalle NHL:ssä?
- TPS:n Pride-kohu otti uusia kierroksia – näin Teemu Selänne reagoi
- IL: Liigan nopein pelaaja loikkaa kilpailijan riveihin!
- Toimittaja: Pitkäaikaista SHL-tähteä havitellaan Liigaan: ”Saanut useamman tarjouksen”
- Tapparalle jäi luu käteen – Robert Leino valitsi yllättävän joukkueen!
- Patrik Laineen tilanne ratkesi – näin kommentoivat seurapomo ja päävalmentaja
- Ilves heitti verkot vesille: huippuhankinta kiikarissa – soppa syntyi
- Veli-Matti Savinainen ei suostunut pelaamaan Pride-paidassa: ”En koe ideologiaa asiana, jota haluan edustaa”
- SS: Joonas Lyytinen palaa Liigaan!
- Jani Mäkelä otti kantaa Veli-Matti Savinaisen ratkaisuun: ”Yksi mies löytyi”
- Veli-Matti Savinaisen päätös kuohuttaa – nyt kantaa otti pelaajayhdistys: ”Tärkeää huomioida”