Hollo vs Lukijat: ”Miksi Patrik Laine on mediaseksikkäämpi kuin Sebastian Aho?”

Sivustomme asiantuntija Lauri Hollo kaivaa joka viikko jääkiekosta ajankohtaisia puheenaiheita; jotakin hyvää, jotakin huonoa tai oudon jutun, mikä ei yksinkertaisesti hänen maalaisjärkeensä mahdu. Mitä mieltä sinä olet?
Outo juttu:
– Kaksi nuorten Leijonien maailmanmestarisankaria Patrik Laine ja Sebastian Aho olivat mukana Kari Jalosen A-maajoukkueessa Ruotsin Euro Hockey Tourilla. Kun katseli haastatteluja ennen ja jälkeen pelien sekä niiden aikana, tuntui hieman kärjistetysti siltä, että Patrik Laine oli ainoa suomalainen pelaaja, joka ylitti median haastattelukynnyksen. Nuori Tapparan mies oli koko ajan mikrofoni nenän alla.
– Kun nuorten MM-kulta oli taskussa, kaikki asiantuntijat ylistivät suureen ääneen, että nimenomaan Sebastian Aho oli joukkueesta se ainoa pelaaja, jolla on kokonaisvaltaisen pelinäkemyksensä ansiosta oikeasti mahdollisuudet olla kevään MM-joukkueessa.
– Mutta kuinka paljon Aho on mediassa näkynyt verrattuna Laineeseen tai Jesse Puljujärveen? Vähän, kovin vähän. Kyse voi toki olla siitä, että hän tuntuu olevan hiukan hiljaisempi kaveri, joka ei raipemaisesti halua tehrä tästä ny mitään numeroo. Mutta silti. Olisin halunnut – ja haluan yhä – kuulla hänen ajatuksiaan pelistä ja pelaamisesta enemmän, mitä tähän asti on kuultu. Mitä tuon nuoren neron korvien välissä liikkuu?
– Olisi mielenkiintoista tutkia, miksi joistakin urheilijoista tulee median lemmikkejä, toisista ei. Puljujärvi on rempseydessään ja aitoudessaan selvä tapaus, mutta Patrik Laine ei tunnu nauttivan haastattelujen antamisesta juuri sen enempää kuin Sebastian Ahokaan. Silti hänet poimitaan jonosta paljon useammin. Miksi?
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- SaiPa ryösti voiton ensimmäisestä finaalista! ”Mestis-jyrä” tykitti hattutempun
- IL: TPS virittelee kovaa valmentajahankintaa – tähtäimessä entinen maajoukkuekäskijä
- KooKoon ulkomaalaisvahvistus siirtyy uuteen seuraan: ”Fantastinen urheilukaupunki”
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Lähde: Kolossimainen puolustaja siirtyy Liigaan!
- Olli Jokinen maksoi jättisumman sopimuksen purkamisesta SHL:ssä
- SK: Ässät nappasi Pelicansin luottopuolustajan
- Olli Jokinen siirtyy HIFK:hon – samalla toinen jättiuutinen!
- HIFK:lta radikaali veto: Ville Peltoselle potkut!
- Liiga-faneille herkkua: Näin näet finaalin ilmaiseksi!
- MTV: NHL:ssä pelannut suomalainen siirtyy Liigaan!
- Kärpiltä hirmukaappaus: Liigan supertähti haaviin!
- Huipputehot Ruotsissa takonut suomalaishyökkääjä palaa Liigaan – tässä uusi seura
- Jyrki Jokipakka vaihtaa maisemaa – iso Liiga-siirto vireillä!
- Lehti: TPS:n tähtihankinta paljastui flopiksi – tässä miehen uusi osoite!
- AL: Tappara esti Veli-Matti Savinaisen siirron – ”V*tutti kuin pientä eläintä”
- Lehtitieto: Yli 600 SHL-ottelun hyökkääjä siirtyy Liigaan!
- Leijonien MM-leiriryhmään muutoksia – kultasankari korvaa Liigan supertähden
- Lähde: Tehokas ruotsalaispuolustaja siirtyy Liigaan
- Lähde: TPS:stä lähtenyt Markus Nenonen löysi uuden seuran