Stanley Cup -voittajan varaama suomalaispakki: ”Lääkärin kanssa yhteydessä parin viikon välein”
HPK-pakki Joni Tuulola kertoo, että nuoren miehen kesään on kuulunut ”melkein pelkkää treenamista ja kuntouttamista”.
Ja sitten yksi semmoinen NHL-varaus. Eikä mihin tahansa rupujengiin, vaan tuoreeseen Stanley Cup -voittajaan Chicago Blackhawksiin.
– Olihan se totta kai hienoa, että pääsee mestarijoukkueeseen kokeilemaan. Mieltä lämmittää, että jotain on ilmeisesti joskus tehnyt oikein ja saanut huomiota toisella puolella vettäkin, Tuulola hymyili torstaina SuomiKiekko-sivuston haastattelussa.
Varsinaisena yllätyksenä Chicagon 6. kierroksen huuto ei tullut.
– Ajattelin, että jos varaus tulee, niin sieltä sitten varmaan. Sieltä on oltu paljon kauden aika yhteydessä, ja olin ennen draftia Chicagon Combinessa [testi- ja haastattelutilaisuus].
Perjantaiyönä 19-vuotias hämeenlinnalainen matkaakin jo Chicagoon nuorten lupausten testileirille – mutta ikävä kyllä vain kuivaharjoitteluun ja tutustumaan seuraan. Kahdesti viime leikattu polvikierukka ei vielä salli luistelua.
– Tietysti olisin halunnut jäälläkin näyttää mitä osaan. Mutta lääkärin kanssa olen nyt parin viikon välein yhteydessä. Saan jo juosta ja tehdä muuten vapaasti, mutta jäällä ei vielä saa käydä, Tuulola kertoo.
19-vuotiaan Tuulolan tavoitteena on olla valmis NHL:ään, kun nykyinen sopimus HPK:n kanssa kahden vuoden päästä umpeutuu.
Entä miltä vaikuttaa HPK:n joukkue tulevalle kaudelle?
– Nuori ja nälkäinen porukka on tällä hetkellä, mutta kyllä siihen varmasti tulee täydennystä vielä.
Pekka Mäntylä, Helsinki
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Shokkipaljastus Milanon olympia-areenasta!
- Ben Blood: iso paljastus!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Kaapo Kakko: Tämä osa-alue Leijonien saatava kuntoon Kanadaa ja Yhdysvaltoja vastaan
- NY Rangers hankki uuden puolustajan NHL:ssä
- Veli-Matti Savinaisen kasetti keitti pahasti yli – hurjat jäähyminuutit
- Nyt näytti pahalta: Antti Raanta loukkaantui
- KooKoo löi tiskiin tärkeän jatkosopimuksen – ”Erittäin iso palanen”
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Liiga-provot: Jokerit on astumassa tuttuun ansaan
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Markus Granlund vihjaa NHLWAMille: tässä Liiga-seurassa haluaa vielä pelata
- IS: Kristian Tanuksesta kajahti iso siirtohuhu!
- Liiga-seuralle raju takaisku – tähtipelaajan kausi paketissa!
- Lähde: Patrik Puistola teki valintansa – siirto huippuseuraan!
- NHL-toimittaja: Patrik Laineen tilanteesta jysähti iso paljastus
- Arttu Ruotsalainen: yllätyssiirto huippuseuraan!
- Urheilucast: Aleksi Saarelasta kajahti iso siirtohuhu!
- IS: Entinen Liiga-kiekkoilija törttöili kunnolla – vankeustuomio!