Konkarihyökkääjä Tomi Kallio palaa TPS:n riveihin.

Useiden vuosien ajan huhuttu siirto tuli toteen, kun TPS julkaisi Kallion Turkuun paluun keskiviikkona.

Sopimus Kallion ja TPS:n välillä kattaa tulevan kauden.

– Aika on mennyt nopeasti. Ei silloin parin mestaruuden jälkeen tajunnut, että näin kauan olisin poissa. Peli on kulkenut ja olen viihtynyt maailmalla. Kokemusta ja näkemystä on tullut valtavasti puseroon näiden kuluneiden viidentoista vuoden aikana. Yksi syy miksi tulin nyt takaisin on tietysti se, että uskon pystyväni auttamaan näitä lupaavia nuoria jätkiä, jotka voittivat nyt keväällä Suomen mestaruuden. Ja totta kai pyrin myös muille kuin junnuille olla esimerkki siitä, mitä vaatii pitkä ura ja voitetut mestaruudet, Kallio sanoo seuran tiedotteessa.

Viime kaudella Kallio oli voittamassa Ruotsissa mestaruutta Växjön kapteenina.

Edellisen kerran Kallio edusti TPS:ää kaudella 1999-2000.

Samalla TPS tiedotti hankkineensa viime kaudella Venäjän MHL-liigassa pelanneen puolustajan Markus Kojon itselleen.

– Markuksen kanssa on tehty 1+1 vuotinen sopimus. Tulevan kauden hän pelaa TUTOn riveissä lainalla. Hänestä on kehittymässä tulevaisuuteen iso ja vahva peruspakki, urheilutoimenjohtaja Antero Niittymäki kertoo.

TPS vahvisti myös tshekkipakin Tomas Mojzisin jatkavan ensi kauden seuran riveissä.

Keväällä Turkuun näytille saapunut Jesse Dudas puolestaan pelaa ensi kauden Unkarissa, mutta hänellä on 2016-17 kaudesta optio TPS:n kanssa.