Leo Komarovin tilanteessa mystisyys pysyy yllä: ”Minulla ei ole oikeutta kertoa mistä tuossa on kyse”

OSTRAVA. Yksi mystisiä kommentteja ja spekulaatioita sisältänyt asia Leijonien suhteen on ollut Toronto Maple Leafsin hyökkääjän Leo Komarovin tilanne.
Komarovin passia ei leimattu vielä perjantain USA-otteluun, mutta nyt muutos on tulossa.
Perjantain USA-pelin suhteen Leijonien päävalmentaja Kari Jalonen käytti muotoa: ”oli kaikkien yhteinen päätös ettei hän pelaa nyt”. Sunnuntain Tanska-peliin Komarov kuitenkin hyppää mukaan.
– Sen tähän Komarovin tilanteeseen voi sanoa, että pelaa huomenna. Minulla ei ole oikeutta sen suhteen kertoa, että millaisista asioista tuossa on kyse. Se on Suomen lainsäädännössä se oikeus mistä haluan pitää kiinni. Nuo ovat lääkäreiden ja heidän salaisuuksia, mutta ”Leksa” on huomenna kokoonpanossa, Jalonen tuumasi lauantaina harjoitusten jälkeen.
Komarov kiisti jyrkästi, että hänellä olisi tällä hetkellä oikeastaan ”mitään” päällä.
– Ei ole mitään vammaa. Eikä ole mitään ihmeempiä, hyvä olo on ollut ja kaikki on hyvin, Komarov totesi.
Maple Leafs –hyökkääjän kohdalla on paljon puhuttu aivotärähdyksestä, mitä mikään taho ei ole kuitenkaan lähtenyt varmistamaan.
Perjantaina lehtereiltä muiden kokoonpanon ulkopuolisten pelaajien kanssa USA-ottelun katsellut Komarov harmitteli sitä, miten avausottelussa tapahtumat etenivät.
– Ainahan sitä haluaisi pelata, mutta tuossakin kaikki näytti ihan hyvältä alussa, mutta sitten he saivat vähän maaleja se meni vähän semmoiseksi. Harmittaa toki aina, kun tulee tappio sellaisessa pelissä mikä olisi ollut hyvin voitettavissa.
– He pelasivat hyvin ja tekivät paikoistaan maalit. Katsottiin vähän läpi tuossa, että mitä virheitä tehtiin ja opitaan niistä. Ensimmäinen peli nyt toki on aina vähän sellainen jännittävä sun muuta, Komarov kävi vielä läpi USA-peliä.
Nyt katseet kääntyvät kohti sunnuntaita ja Tanska-peliä.
– Vähän huilia tässä ja ehkä tulee käytyä hieman kahvittelemassa. Eka peli on kuitenkin turnauksessa joukkueena pois alta ja pitkä turnaus vielä edessä. Vaikeita pelejä on vielä tulossa, Komarov puhui tulevasta.
Ilari Savonen, Ostrava
Twitter: @ilarisavonen
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- MM-kisojen maalipörssin kärjessä yllätysnimi – ”Pikku Ovetshkin”
- Antti Pennanen: tuleeko Leijoniin uusi pelaaja kesken kisojen?
- Antti Pennanen löysi syyn Leijonien tappiolle – kommentoi Viaplaylle: ”Harmittaa se eniten”
- Leijonat joutui Ruotsin hirmuiseen myllyyn – kaatui lopulta saappaat jalassa
- Olli Jokinen täräytti MTV:llä, milloin Leijonat ei saa totella päävalmentaja Antti Pennasta
- Aleksander Barkov telottiin törkytaklauksella NHL:ssä – nyt tuli tuomio
- Mestarivalmentaja Marko Tuomainen löysi päävalmentajapestin – siirtyy Mestikseen
- KooKoo vahvistuu 300 Liiga-peliä pelanneella puolustajalla – ”Liikkuva ja jämäkkä”
- Millainen vastus Leijonat on? Näin Ruotsin NHL-tähdet vastaavat
- Isoja muutoksia: Tässä Leijonien ketjut Ruotsi-peliin!
- Urheilucast: Tässä Antti Tyrväisen uusi Liiga-seura!
- Kärppien hyökkääjä loikkaa toiseen Liiga-seuraan
- Olli Jokisen HIFK:lta yllätysveto: NHL-konkari mukaan!
- Tehomies jättää Liigan – lataa suorat sanat: ”Suomi on nähty”
- IL: Liiga-seuralta huima kaappaus – Leijonat-puolustaja haaviin!
- Suomalaissensaation kausi päättyi Pohjois-Amerikassa – saako Leijonat vahvistuksen?
- SHL:n mestariseura hyvästeli kaksi suomalaista – toinen matkalla Liigaan
- SK: Entinen NHL-hyökkääjä palaa Liigaan!
- Toimittaja: Liiga-mestari KalPan tähtipelaajat loikkaamassa Tapparaan!
- Itävallassa repesi raivo tappiosta Leijonille: ”Skandaali!”