Ässät tiedotti torstaina, että JYP:ssä viimeksi pelannut Mikko Viitanen siirtyy patapaitaan.

Viitanen juhli JYP:n kanssa juuri Liigan pronssimitaleita. 33-vuotias puolustaja ehti edustaa JYPiä kaudesta 2008-2009 juhlien seuran kanssa Suomen mestaruuksia keväinä 2009 ja 2012.

– Viitanen tuo puolustuspäähän tärkeitä ominaisuuksia. Hän pelaa maalin edessä erittäin kovaa ja suojelee omaa maalivahtia. Lisäksi hän pystyy avaamaan peliä hyvin ja tuo lisää tulivoimaa siniviivalle. Mikko tuo joukkueeseen myös arvokasta kokemusta kovista peleistä ja voittamisen kulttuuria, Ässien urheilujohtaja Mika Toivola kommentoi seuran tiedotteessa.

Aiemmin hän on pelannut liigaa myös Bluesissa ja Lukossa. 2003-2006 hän kävi kokeilemassa myös Pohjois-Amerikassa, mutta NHL:ään asti eivät rahkeet riittäneet. Hän pelasi myös kaudelal 1999-2000 Pohjois-Amerikassa juniorisarjaa.

(Päivitys 23.4. klo 11.12: Lisätty Toivolan kommentit.)