Jokerien ensimmäinen virallinen KHL-ohjelmanumero torstaina
Kuva: Juha Tamminen
Jokereiden verkkosivujen mukaan seuran ensimmäinen virallinen KHL-ohjelmanumero on edessä tänään torstaina Pietarissa, jossa järjestetään KHL:n jokavuotinen varaustilaisuus.
KHL:n varaustilaisuus (KHL Junior Draft) järjestetään nyt kuudennen kerran. Varattava ikäluokka on vuonna 1997 syntyneet eli vuotta tai (15.9.1997 jälkeen syntyneiden tapauksessa) kahta nuoremmat kuin tulevan kesän NHL:n varaustilaisuuteen kelpuutettavat pelaajat.
Alla on listattuna varaustilaisuuden säännöt ja tärkeimmät tiedot, kun varaus on tehty:
– Varauskierroksia on viisi. Jokerit varaa loppupäässä. Lopullinen paikka ratkeaa arvonnassa, jossa ovat mukana kaksi muuta sarjan uutta tulokasta Lada Togliatti ja Sotshi Leopardi.
– Varausvuoroja voi kaupata seurojen välillä. Kauppatavarana voi käyttää vuorojen lisäksi pelaajia tai pelaajaoikeuksia.
– Varatun pelaajan oikeudet säilyvät varanneella joukkueella siihen asti, kunnes pelaaja täyttää 22 vuotta. Tämän jälkeen oikeudet voi säilyttää tietyillä KHL-sääntöjen mukaisilla toimenpiteillä, esimerkiksi tarjoamalla pelaajalle sopimusta erikseen määritellyin ehdoin.
– Jos jokin KHL-seura haluaa lunastaa toisen seuran varaaman pelaajan oikeudet, on oikeudet omistavan seuran kanssa päästävä yhteisymmärrykseen maksamalla kompensaatiota tai vaihtamalla esimerkiksi toiseen pelaajaan.
– Seura voi varaustilaisuuden aikana suojata viisi omaa 1997-syntynyttä pelaajaansa, jotta nämä eivät joudu muiden seurojen varaamiksi. Suojaus on mahdollista tehdä siinä vaiheessa, kun seura on kuuluttanut toisen KHL-seuran junioreissa pelaavan pelaajan nimen.
Varaustilaisuus alkaa klo 15.00 Suomen aikaa ja sitä voi seurata esimerkiksi Jokerien twitterin kautta.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-superlupausta uhkasi 20 vuoden vankeustuomio – nyt syyttäjä teki ison ratkaisun
- Artemi Panarilta paljastus Rangersista: ”En tiedä, pitäisikö minun sanoa tätä, mutta…”
- Patrik Laineen tilanteesta kutkuttava tieto! Montreal valmis kauppaamaan suomalaisen yhdellä ehdolla
- Urheilucast: Tässä on Juho Lammikon uusi seura
- USA:n valmentaja uhkaa Naisleijonia rajulla fyysisellä pelillä – näin Tero Lehterä vastasi
- Naisleijonien harjoituksissa 14 pelaajaa – GM kertoi mitä huomisen USA-ottelun kanssa tehdään
- Lehti: Liiga-seura kävi pelaajakaupoilla SHL:ssä!
- Olympialaisissa tehtiin jo jääkiekkohistoriaa- Yhdysvaltain valmentaja hermostui
- Se oli siinä: Liigan pistetykille tyly kohtalo NHL:ssä
- Jääkiekkolegenda Pentti Lindegren on kuollut
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?