Turussa kuohahti – valmentajat rajussa sanasodassa
Kuva: Ilari Isotalo
Mestis tarjosi torstaina parasta tuotettaan, kun sarjan kärkiseurat TUTO Hockey ja Vaasan Sport iskivät yhteen.
Värikäs kamppailu päättyi lopulta turkulaisten 4-1 voittoon.
Tunteikkaan ottelun loppuhuipennus nähtiin kamppailun tauottua, kun valmentajat Ismo Lehkonen sekä Pasi Räsänen kimpaantuivat väittelemään lehdistötilaisuuden päätteeksi.
– Meidän joukkueessa ainakin, kun pelaaja kalastelee vitosen, niin hän ei pelaa siinä ottelussa. (Niko) Palonen teki niin. Se äklöttää melkoisesti, Sport-valmentaja avasi sanasodan.
TUTO-valmentaja Lehkonen ei jäänyt kuitenkaan hiljaiseksi. Vastaus tuli kysyttäessä.
– Päähän kohdistuneita taklauksia on nähty. Ja me olemme saaneet niistäkin osamme. Mä nostan Paloselle hattua, että lääkärin kielloista huolimatta palasi kehiin. Hän oli hetken pois, mutta koki, että pystyy pelaamaan vielä.
– Me voidaan rapsakasti kelata kyllä sitä nauhaa uudelleen ja uudelleen. Se oli niin kiekoton mies kuin vain olla jo voi tilanteessa.
Tähän ei kuitenkaan Lehkosen vastaus jäänyt.
– Voin Räsäselle sanoa, Mun joukkueissa on yleensä hoidettu nämä asiat tyylikkäästi. Meidän joukkue on tunnettu siitä myös, että me voidaan tapella. Toivottavasti teidänkin pelaajat ottavat sen haasteen joskus vastaan. TÄssä sarjassa sitä ei ole nimittäin näkynyt, TUTO-käskijä heitti pallon.
– Varmasti voidaan. Mutta nyt ei pystytty edes haastamaan. Se Palonen tuli siinä yhdessäkin tilanteessa kolmantena kahakkaan. Mun filosofiassa ei muutenkaan jäädä filmaamisen jälkeen maahan makaamaan ja tulla hymyilemään ja pyörimään vaihtoaition eteen, Räsänen kuittasi.
– Pääsikö Palonen sun ihon alle, Lehkonen pommitti vastakysymyksen virne kasvoillaan.
– Ei, ei millään tavalla. Mä vain peilaan tätä meidän joukkueen tapaan tehdä, Sport-valmentaja kuittasi.
Kaksikon väittely jatkui vielä hetken. Hieman koomiseksikin mennyt huutelu katkaistiin kuitenkin, kun lehdistötilaisuus lyötiin poikki.
Jatkossa jäädään odottelemaan, nähdäänkö sarjakärki TUTOn ja Sportin uusi kohtaaminen kenties kevään pudotuspeleissä.
Ilari Isotalo, Turku
Twitter: @IlariIsotalo
LUE MYÖS:
- NHL:n vapailta markkinoilta lähti yksi kovimmista nimistä
- Urheilucast: Oula Palve palaa Liigaan – uusi seura on melkoinen yllätys
- Jokereissa jysähti: Tomek Valtonen ulos – tässä uusi päävalmentaja
- Urheilucast: Jokereissa tapahtui kulissien takana
- Liigan kohutaklaaja tekee paluun
- Suomen NHL-tähdestä karuja uutisia
- Dylan Larkinin siirtosaagassa käänne – nämä NHL-seurat nousivat esiin
- Benjamin Rautiaiselta jäätävä viimeistely NHL:ssä – upotti Florida Panthersin
- Näin Tomek Valtonen kommentoi Jokerien mahalaskua
- Jokerit jäi taas jyrän alle – SM-liigan kriisiseurojen taaperrus jatkuu
- MTV Urheilu: Jori Lehterän tilanteesta uusi tieto – nyt tuli suoraa tekstiä: ”Asiat ovat tosi huonosti”
- IS: Nyt tuli tieto Jori Lehterästä – tämä on hänen suunnitelmansa
- Urheilucast: tässä on Ilveksen ensi kauden päävalmentaja!
- Näkökulma: Olisiko tästä miehestä Jokereiden pelastajaksi?
- Jokerit julkaisi tiedotteen Tomek Valtosesta
- Urheilucast: Liigan suurseura haluaa Jori Lehterän – ”Kääntää kaikki kivet”
- Tapparan pistelinko jäi ilman NHL-paikkaa
- Lätkäpodi: Raimo Helminen yhdistettiin Liigan suurseuraan – ”Sen verran olen kuullut”
- Urheilucast: Nämä Liiga-seurat havittelevat Jori Lehterää – ”On tehnyt jo konkreettisen tunnustelun”
- Urheilucast: Tappara virittelee isoa hankintaa – ”Euroopan-tason laatuhyökkääjä”