KalPa-pomo ruotsalaispakin siirrosta Kärppiin: ”Tämän tarinan oli aika päättyä”
Kuva: Juha Tamminen
Ruotsalaispuolustaja Adam Masuhrin aika Kuopiossa tuli päätökseen.
Masuhr siirtyy loppukaudeksi lainalle Kärppiin. Samalla KalPa tiedottaa, että Masuhrin ensi kauden sopimus kuopiolaisseuran kanssa on purettu.
Kuluvalla kaudella KalPa on ollut paha pettymys, eikä Masuhr pystynyt kannattelemaan joukkuetta toivotusti.
– Keskustelimme Adamin kanssa asioista pidemmän aikaa ja olimme yhtä mieltä siitä, että molempien on nyt sopiva aika ottaa seuraava askel, urheilutoimenjohtaja Kimmo Kapanen selvittää.
Masuhr teki kuluvalla kaudella 43 ottelussa pisteet 4+6. Kaikkiaan puolustaja pelasi KalPassa viidellä kaudella runkosarjassa 251 ottelua pistein 47+60.
– Adam tuli KalPaan Ruotsin Allsvenskanista ja Kuopiossa hänestä tuli SM-liigan kärkipuolustajia. Yhteinen tarinamme on ollut hieno, Adam on ollut iso osa KalPan menestysjoukkueita.
– Kaikki tarinat päättyvät joskus ja nyt oli tämän tarinan aika päättyä. Kiitämme Adamia vuosista Kuopiossa ja toivotamme hänelle sekä hänen perheelleen menestystä tulevaisuudessa, Kapanen toteaa.
LUE MYÖS:
- IS: Nyt tuli tieto Jori Lehterästä – tämä on hänen suunnitelmansa
- HIFK:n tähtäimessä uusi mies Jori Lehterän tilalle – Janne Laukkanen IL:lle: ”Ei kannata odottaa”
- Jukureista tuttu mies vaihtaa Liiga-seuraa – uusi osoite selvisi
- Urheilucast: Nämä Liiga-seurat havittelevat Jori Lehterää – ”On tehnyt jo konkreettisen tunnustelun”
- IS: Jukka Jalonen kommentoi Jokerit-huhuja suoraan: ”Mähän oon ilmoittanut”
- Joona Luoto teki valintansa – uusi seura selvillä
- Näkökulma: Olisiko tästä miehestä Jokereiden pelastajaksi?
- MTV Urheilu: Jori Lehterän tilanteesta uusi tieto – nyt tuli suoraa tekstiä: ”Asiat ovat tosi huonosti”
- Mestis-seura RoKin taloustilanne on sysimusta – katso karut luvut
- Mestiksessä karu uutinen – perinteikästä seuraa haetaan konkurssiin
- MTV Urheilu: Jori Lehterän tilanteesta uusi tieto – nyt tuli suoraa tekstiä: ”Asiat ovat tosi huonosti”
- Näkökulma: Jori Lehterä sai tarpeekseen HIFK:sta
- Aitio: Jokereiden ympärillä muhii nyt valtava siirto
- Uusi mies sisään, floppi sai lähteä – Jokerit teki rajun ratkaisun
- Konsta Helenius saapui NHL-leirille – valmentajalta huomio MM-sankarin kunnosta: ”Selvästi”
- Jori Lehterä jäi pois – HIFK nosti uuden nimen parrasvaloihin
- Urheilucast: Tappara virittelee isoa hankintaa – ”Euroopan-tason laatuhyökkääjä”
- Urheilucast: Nämä Liiga-seurat havittelevat Jori Lehterää – ”On tehnyt jo konkreettisen tunnustelun”
- Urheilucast: Antti Pennasesta tulossa palkkakuningas – NHL-tarjous voi sotkea kaiken
- Näkökulma: Olisiko tästä miehestä Jokereiden pelastajaksi?