Mikael Granlundin hieno suoritus sai kehuja maalintekijältä – ”Minulla oli paljon aikaa”

Minnesota Wildin Mikael Granlund näytti riistotaitojaan ottelussa Edmonton Oilersia vastaan. Wild kuittasi ottelusta pisteet numeroin 4-1.
Pelin avauserässä Edmontonin puolustaja Martin Marincin luisteli omaan päähän Granlund kintereillään. Marincin oli edellä, mutta Granlund nosti puolustajan mailan ja riisti kiekon itselleen.
Tämän jälkeen suomalainen neppasi kiekon maalin eteen, jossa odotti Jason Pominville. Pominville veivasi lätyn ohi maalivahti Ben Scrivensin: 1-0 Minnesotalle.
– Huusin hänelle ja hän vain tiesi missä olin. Hän nosti kiekon alueelle ja minulla oli paljon aikaa, Pominville kiittelee Wildin verkkosivuilla.
Maalisyötön saalistanut ja runsaat 18 minuuttia uurastanut Granlund palkittiin pelin kakkostähtenä, tehot 1+1 kerännyt Pominville oli ykköstähti.
Wildin Erik Haula jäi tehopisteittä. Maalivahti Niklas Bäckström availi Minnesotan vaihtopenkin luukkua, kapteeni Mikko Koivu toipuu nilkkaleikkauksestaan.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Yllätyssiirto: Euroopan kaukaloihin hurja vahvistus NHL:stä
- Lähde: Diili purkissa – NHL-megalupaus teki kovan ratkaisun uransa suhteen
- Urheilucast: Liiga-seura iski 600 000 euroa jättipotin pöytään – teki hirmuhankinnat kilpailijan nenän edestä!
- Liigan mestaripuolustaja vaihtaa seuraa – ura jatkuu ulkomailla
- Venäläishyökkääjä lähtee NHL:stä – solmi KHL-sopimuksen
- Sivusto: Tapparan tähtihankinta vaihtamassa joukkuetta!
- Tässä Leijonien joukkue olympialaisiin? Tämä asia pistää silmään
- HIFK:n hyökkääjä siirtyy rapakon taakse
- Jeff Skinner vaihtaa NHL-seuraa – muhkea palkka!
- Kärpistä tutulle hyökkääjälle NHL-diili – Carolinalle vahvistus Euroopasta
- Nyt jysähti – NHL muuttuu!
- HIFK:n hyökkääjä siirtyy rapakon taakse
- Jeff Skinner vaihtaa NHL-seuraa – muhkea palkka!
- NHL:ssä iso vaihtokauppa – megalupaava hyökkääjä vaihtaa seuraa!
- Pelicans kävi toisessa Liiga-seurassa ryöstöretkellä – haaviin todellinen pikakiituri!
- Urheilucast: Liiga-seura iski 600 000 euroa jättipotin pöytään – teki hirmuhankinnat kilpailijan nenän edestä!
- Sivusto: Tapparan tähtihankinta vaihtamassa joukkuetta!
- JYPin ulkomaalaishyökkääjä lähtee – tässä uusi joukkue!
- Tapparasta tuttu Leijonat-tähti sai huippusiirron!
- Liigasta tutun maajoukkuevahdin pitkä sopimus raukesi – nyt löytyi uusi seura