KalPan pääkäskijä haasteellisesta tilanteesta: ”Ei parane voivottelemalla”

Valtava loukkaantumissuma sekä tärkeitä avainpelaajia U20-joukkueen mukana. Pudotuspeleihin vielä mielivän KalPan tilanne on viime kierroksilla ollut kaikkea muuta kuin helppo.
Kun jo kokonaisen kokoonpanon kasaan saaminen on tuottanut vaikeuksia, on seura joutunut lainaamaan pelaajia vähän sieltä täältä.
Samalla ryhmä on pakotettu nostamaan enemmän ja enemmän nuoria pelaajia mukaan Liigan mukaan.
– Onhan se haastava tilanne, mutta ei se voivottelemalla parane. On yritetty käydä silti samoja asioita joukkueen kanssa läpi, päävalmentaja Jari Laukkanen pohti SuomiKiekko-sivustolle.
Sunnuntaina joukkue haki kolme tärkeää pistettä Turussa, kun TPS kaatui puolustustaistelun jälleen 3-1. Laukkanen harmitteli kokoonpanojen muutosten näkyneen erityisesti viisikkopelissä.
– Sen mukaan yritetään tehdä hommia koko ajan. Kyllähän se erityisesti yhteispelaamiseen vaikuttaa, mutta tänään raavittiin sitten taistelemalla pisteet.
Nuorilta vahvoja sisääntuloja
Joukkueen positiivisinta antia viime kierroksilla onkin ollu nuorten pelaajien esiinmarssi joukkueen kokoonpanoon.
– Olen yrittänyt miettiä ja samalla myös myydä eteenpäin, että tämä on myös mahdollisuus. Moni nuori ja kokeneempi pelaaja on sen myötä saaneet paikkoja näyttää, Laukkanen pohti.
– Se energia ja ennakkoluulottomuus, mitä heillä esimerkiksi tänään nähtiin, oli hyvää luokkaa.
Sunnuntaina esimerkiksi vasta 18-vuotias Joonas Lyytinen puolusti ykkösen pakkiparissa.
– Hän taisi pelata tänään ensimmäisen vieraspelin. Ja sekin on varmasti pojalle uusi kokemus. Tänään oli selkeästi enemmän vaikeuksia, mitä kahdessa ensimmäisessä kotiottelussa, mutta yhtälailla rohkeaa ja ennakkoluulotonta peliä pelasi taas, valmentaja kehaisi.
Eniten huomiota Turussa sai 20-vuotias hyökkääjä Joona Harjama, iski uran avausmaalinsa Liigassa.
– Lahjakas kiekkoilija, jolle kyllä soin onnistumisen. Joonalla on todella toki rikkonainen syksy – olisi voinut ilman kahta loukkaantumista tehdä varmasti isompaa läpimurtoa jo syksyn aikana. Hän on tehnyt hyvin töitä ja ollut nyt valmis pelaamaan, Tuokkola ihasteli.
Kolme pistettä Turussa tulee joukkueelle enemmän kuin tarpeeseen. Vaikeasta tilanteesta huolimatta Laukkanen näki ryhmän jatkon positiivisena.
– Nyt harjoitellaan taas hieman ennen uudenvuoden taukoa. Ja sen jälkeen vielä yhdet treenit ennen seuraavaa peliä. Josko sillä saadaan tiivistettyä ryhmää taas parempaan suuntaan.
Ilari Isotalo, Turku
Twitter: @IlariIsotalo
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Nyt puhuu Joel Armia – paljastaa Ylelle: Tämän takia vaihtoi seuraa NHL:ssä
- Liiga-seura vahvisti rivejään – haaviin hyökkääjä Pohjois-Amerikasta
- Asiantuntijat listasivat NHL:n 20 parasta sentteriä – mukana kolme suomalaista
- Carolina-hyökkääjän ura päättyi 33-vuotiaana – sai nyt uuden pestin NHL:stä
- NHL:ään varattu Pelicans-lupaus suuntaa rapakon taakse
- Lähde: NHL jää taakse – kaksinkertainen Stanley Cup -mestari löysi uuden seuran
- Colorado Avalanche vahvistuu lähes 400 NHL-ottelun tehomiehellä
- IS: Mikko Rantasta uhkaa sakkorangaistus – jätti menemättä asepalvelukseen
- Ässien liikevaihto ennätyslukemissa – tulokseen merkittävä parannus
- KalPan sairastuvalla peräti kahdeksan pelaajaa – yksi hyökkääjä sivussa useita kuukausia
- Ilvekseltä karu tiedote
- Aitio: Jokerit valmistelee isoa liikettä kulisseissa!
- Jokerit-tähti: seura vaihtuu!
- Aitio: Olli Jokinen tienaa HIFK:ssa ”posketonta” jättipalkkaa – ”Järjettömiä summia”
- Pelicansin tähtihyökkääjä vaihtaa seuraa Liigassa! MTV Urheilu: Tässä uusi osoite
- Nähdäänkö Jani Hakanpää pian Kärpissä? Kultaleijonalta suora vastaus IL:lle
- Huima arvio: Tässä NHL:n 2000-luvun tähdistöketju!
- HIFK:ssa ja Kärpissä kiekkoillut puolustaja: uusi seura
- Lähde: Rikard Grönborg vahvasti ehdolla uuteen päävalmentajapestiin
- IL: Tällaista jättipalkkaa Liigan kärkimies nettoaa!