Jokereissa pelannut jenkkihyökkääjä lopettaa jälleen uransa
Kuva: Juha Tamminen
SM-liigassa Jokereiden riveissä viimeisten kolmen kauden ajan pelannut keskushyökkääjä Ben Eaves lopettaa pelaajauransa.
31-vuotias amerikkalaishyökkääjä teki päätöksen tällä viikolla, kun viime kaudella tulleen vamman vaivat palasivat.
Eaves loukkaantui viime kaudella lokakuun lopussa pelatussa European Trophyn ottelussa Färjestadia vastaan. Taklaustilanteessa tullut vamma pakotti hyökkääjän pitkälle toipilasjaksolle, mutta hän pelasi vielä loppukaudesta pari ottelua.
Palattuaan kesän loppupuolella Suomeen ja Jokereiden harjoituksiin hän tunsi olonsa normaaliksi, kunnes viime sunnuntaina tilanne muuttui. Pelaaja ei halua ottaa riskiä terveytensä kanssa, vaan päätti lopettaa pelaamisen.
– Olen tullut siihen pisteeseen, etten pysty kilpailemaan ilman migreenejä ja huimausta. Tätä on aika vaikea kuvailla, mutta aivoni eivät pysty prosessoimaan asioita tarpeeksi nopeasti, Eaves kertoo seuran kotisivuilla.
– Oli oikea aika tehdä tämä päätös, koska epävarmuus omasta tilastani on ollut vaikeaa aikaa niin itselleni kuin joukkueelle.
Aiemmin urallaan Eaves kärsi pahasta polvivammasta, jonka vuoksi hän lopetti pelaamisen kertaalleen. Lepo ja kuntoutus auttoivat, jolloin paluu oli mahdollinen. Nyt Eaves on kuitenkin vakuuttunut, että pelit ovat ohi lopullisesti.
– Kyllä tämä on nyt tässä. Olen 31-vuotias ja kyseessä on päävamma, joten nyt on ehdottomasti aika siirtyä eteenpäin.
– Ensimmäinen asia on saada itseni kuntoon. Kaikki on tapahtunut niin nopeasti ja olen tällä hetkellä niin pettynyt, että on mahdotonta miettiä tulevaisuutta pidemmällä tähtäimellä, Eaves tuumaa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Atro Leppänen allekirjoitti uuden NHL-sopimuksen!
- Jukurit: kahdeksan pelaajaa sairastuvalla – ruotsalaispuolustajan kausi ohi!
- llves-vahti Roope Taponen: vuokrapesti uuteen Liiga-seuraan!
- JYP: iso uutinen!
- Lähde: Leijonat-tähden edustaman NHL-seuran GM vaihtoon!
- HIFK hankki hyökkääjäjärkäleen – Olli Jokinen iloitsee: ”Ilkeä – IFK:n näköinen pelaaja”
- Suomen lipunkantajat julki – todellinen yllätysnimi Leijonista sai kunnian!
- Markus Ruusu vaihtaa Liiga-seuraa!
- Yllätysuutinen: HIFK ja Ässät rysäyttivät pelaajakaupan!
- Liiga-provot: Nämä Liiga-seurat jäävät rannalle pudotuspeleistä
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Liiga-provot: Jokerit on astumassa tuttuun ansaan
- Markus Granlund vihjaa NHLWAMille: tässä Liiga-seurassa haluaa vielä pelata
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Liiga-seuralle raju takaisku – tähtipelaajan kausi paketissa!
- Urheilucast: Aleksi Saarelasta kajahti iso siirtohuhu!
- IS: Entinen Liiga-kiekkoilija törttöili kunnolla – vankeustuomio!
- Yle: Kärpät ryöväämässä toisen Liiga-seuran tähden!
- Niklas Rubin saanut jättimäisen tarjouksen – Oulussa etsitään jo korvaajaa