Henkilökuva 2/2: Työsulkupakolainen ikävässä tilanteessa
NHL:n työsulku on tullut monelle NHL-pelaajalle pahaan paikkaan. Yksi heistä on TUTOssa pelaava Jesse Winchester.
Winchester kuuluukin pelaajaryhmään, jolle työsulku napsahti pahimpaan mahdolliseen paikkaan. Ilman sopimusta olevan kanukki tiedostaa sen, että viime työsulun jälkeen yli sata NHL-pelaajaa jäi kokonaan ilman sopimusta.
Tilanne huolestuttaakin. Luonteeltaan leppoisana, mutta asenteeltaan ahkerana tunnettu hyökkääjä ei jaksa kuitenkaan stressata.
– Ei auta murehtia liikoja. Tässä oma ääneni on vain pieni kohina jossain isommassa meressä. Yritän vain valmistautua niin hyvin kuin mahdollista, että minulla olisi jälleen työpaikka kun sielläkin päästään taas asiaan, Wincehester pohtii.
Hyökkääjä seuraa tilannetta kuitenkin päivittäin aktiivisesti.
– En tykkää spekuloida liikaa. Media tekee sitä joka päivä. Luen joka päivä artikkeleja kummaltakin puolelta, joten yritän saada kokonaiskuvaa käsiin.
– Olen kuitenkin pelaaja, joten toivon, että peli saadaan siirrettyä sinne, minne se kuuluukin. Jäälle.
Uusi ympäristö helpottaa pimeyden keskellä
Kiekonriisto, pari nopeaa potkua ja röyhkeä nousu maalille. Kiekko väkisin maaliin ja helpottunut tuuletus päälle.
Winchester ei ole tosiaankaan tullut höntsäilemään Mestikseen. Sen huomaa miehen jokapäiväsestä tekemisestä. Mies on päässyt jo monen Mestis-joukkueen erikoisvartiointiin.
Se ei ole kuitenkaan rymistelyä haitannut. Kahdeksassa ottelussa tilille onkin tullut jo tehot 3+6. Hyvien pisteiden lisäksi erityisesti pistää silmiin kanadalaisen työmoraali.
Mikä on kanadalaisen salaisuus pimeään Suomeen totuttelemisessa?
– Olen käynyt jonkin verran leffoissa vain saadakseni pienen annoksen amerikkalaista kulttuuria. Se on ollut lääkkeeni. Olen kyllä viihtynyt täällä pimeydessä, kanadalainen naurahtaa.
Ilari Isotalo(@IlariIsotalo), Turku
Lue haastattelun ensimmäinen osa täältä.
- Suomi sai lisää seuraa – kaksi uutta maata Venäjä-boikottiin!
- Suomi ei jäänyt yksin – toinenkin MM-kisamaa boikotoi Venäjää!
- MM-kisamaa torjuu Venäjän – pelaajille ei viisumeita!
- Urheilucast: Tappara viemässä kilpailijan parhaan pistemiehen!
- Urheilucast: Tappara ja Ilves saman Liiga-tähden kimpussa – tarjouskilpailu käynnissä!
- Näiden NHL-megatähtien rinnalle Nikita Kutsherov haluaa – nimet paljastuivat!
- Nikita Kutsherov haluaa vaihtaa NHL-seuraa – paljasti syyn: ”Kyse ei koskaan ollut…”
- Jääkiekkoliitolta jyrkkä linjaus Venäjästä – kaikki keinot käyttöön!
- Leijonat-puolustaja Juuso Riikola solmi uuden sopimuksen – tässä tulevien kausien seura
- Tässä Petteri Lindbohmin uusi joukkue!
- Ismo Lehkonen listasi Liigan parhaat areenat – yllättävä kärkikolmikko: ”Siellä haisee jääkiekko”
- IS: Olli Jokista viedään Jokereihin – ”On selvä homma”
- Lähde: Jokerit virittelee vaihtokauppoja – ollut yhteydessä useisiin seuroihin!
- Liiga-seura näytti ovea kahdelle pelaajalle – yli 400 ottelun konkari nyt tarjolla!
- Olli Palola: lähtöpassit Liiga-seurasta
- Urheilucast: Jori Lehterälle lyötiin isot rahat pöytään – kaksi seuraa asialla!
- Jokerit teki kovan hankinnan – 43 tehopisteen puolustaja Helsinkiin
- Lähes 300 AHL-ottelun puolustaja siirtyy Liigaan!
- Jättisponsorille riitti – ulos MM-kisoista!
- Expressen: Liiga-seura luopumassa tähtihankinnastaan?