Esa "Tiki" Tikkanen ennustaa HIFK:lle vaikeuksia: "Ilmassa paljon kysymysmerkkejä"
Moni tähti jätti SM-liigan viime kauden jälkeen. Esa ”Tiki” Tikkanen korostaa, että tämä avaa pelikentän uusille tähdille ja tiukalle mestaruustaistolle.
– Tulemme näkemään tasaisen sarjan. SM-liiga on saanut paljon mielenkiintoisia paluumuuttajia, jotka tuovat väriä. Muutama nuori johtotähti lähti, mutta uusia tulee nousemaan, Tiki kertoo Unibetin tiedotteessa.
Jokerit suosikki, Kärpät haastaa
Tikkanen nostaa Jokerit runkosarjan selväksi voittajasuosikiksi. – Jokereiden pakka näyttää erittäin hyvältä. Pelaajia ei ole juurikaan vaihtunut, ja viime kaudella nähtiin jo väläyksiä siitä, mihin joukkue parhaimmillaan pystyy. Nähtäväksi tietysti jää, miten pelikiellot vaikuttavat joukkueen alkukauteen. – Kovin haastaja runkosarjassa on tasaisen materiaalin Kärpät, jonka loukkaantumisherkkä pakisto on tosin pieni kysymysmerkki.HIFK:lla haastavat ajat edessäpäin
Paikalliskilpailija IFK:lle Tiki ennustaa haastavaa kautta debytanttipäävalmentaja Pasi Sormusen alaisuudessa. – Joukkue muuttui paljon, kärkipään miehiä lähti ja valmennus vaihtui myöhäisessä vaiheessa. Meno ei ole näyttänyt vahvalta kauden alla, ja ilmassa on paljon kysymysmerkkejä. – IFK:ssa odotetaan kuitenkin aina menestystä, varsinkin fanien suunnasta. Kyllä menon pitää vakuuttaa viimeistään joulun jälkeen, ei IFK:ssa pidetä välivuosia, punanutussa viimeksi työsulkukaudella 1994–95 pelannut legenda näkee.Tappara, Lukko ja TPS parantaa
– Tappara on erittäin mielenkiintoinen porukka. Jukka Rautakorpi tuo valtavan määrän uskottavuutta tekemiseen, ja materiaali on tasainen. Toinen taatusti parantava ryhmä on Lukko, jonka maalin suulla Petri Vehanen nousee kunnossa ollessaan SM-liigan tärkeimmäksi yksittäiseksi pelaajaksi. – Myös TPS parantaa viime vuodesta. Antero Niittymäen paluu vahvisti joukkueen osakkeita, ja Atte Engren täydentää vahvan maalivahtiosaston.
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-superlupausta uhkasi 20 vuoden vankeustuomio – nyt syyttäjä teki ison ratkaisun
- Artemi Panarilta paljastus Rangersista: ”En tiedä, pitäisikö minun sanoa tätä, mutta…”
- Patrik Laineen tilanteesta kutkuttava tieto! Montreal valmis kauppaamaan suomalaisen yhdellä ehdolla
- Urheilucast: Tässä on Juho Lammikon uusi seura
- USA:n valmentaja uhkaa Naisleijonia rajulla fyysisellä pelillä – näin Tero Lehterä vastasi
- Naisleijonien harjoituksissa 14 pelaajaa – GM kertoi mitä huomisen USA-ottelun kanssa tehdään
- Lehti: Liiga-seura kävi pelaajakaupoilla SHL:ssä!
- Olympialaisissa tehtiin jo jääkiekkohistoriaa- Yhdysvaltain valmentaja hermostui
- Se oli siinä: Liigan pistetykille tyly kohtalo NHL:ssä
- Jääkiekkolegenda Pentti Lindegren on kuollut
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?
Moni tähti jätti SM-liigan viime kauden jälkeen. Esa ”Tiki” Tikkanen korostaa, että tämä avaa pelikentän uusille tähdille ja tiukalle mestaruustaistolle.
– Tulemme näkemään tasaisen sarjan. SM-liiga on saanut paljon mielenkiintoisia paluumuuttajia, jotka tuovat väriä. Muutama nuori johtotähti lähti, mutta uusia tulee nousemaan, Tiki kertoo Unibetin tiedotteessa.