Palkastaan riidellyt KHL:n maalikuningas lopulta sopimukseen

KHL-seura Dinamo Moskova ja hyökkääjä Mihail Anisin ovat saaneet sovittua erimielisyytensä.

Kuten jo aiemmin uutisoimme, niin laitahyökkääjä Anisin jätti heinäkuussa saapumatta joukkueen harjoituksiin. Osapuolet väänsivät rahasta ja eri lähteiden mukaan Anisin olisi vaatinut kahdeksan kertaa suurempaa tiliä kuin mitä Dinamo olisi suostunut maksamaan.

Nyt tilanne on selkiytynyt ja Anisin palaa seuran vahvuuteen.

– Olemme allekirjoittaneet kahden vuoden sopimuksen, Dinamon presidentti Mihail Tiurkin kertoo seuran tiedotteessa.

Sopimuksen tarkkaa arvoa Tiurkin ei suostu paljastamaan.

– Numerot eivät ole taivaissa. Sopimus noudattaa täysin Mihail Anisin pelin tasoa ja tuloksia, Tiurkin kommentoi.

24-vuotias Anisin oli keväällä huikeassa iskussa voittaen KHL:n pudotuspelien maalipörssin 14 osumallaan. Erikoisen miehestä tekee myös se, että venäläinen on jääkiekkoilijaksi hämmästyttävän lyhyt. Pituutta Anisinilla on vaivaiset 164 senttiä.


Nikotiininuuskat kotiovellesi edullisesti ja helposti

  • Tilaa laillisesti netistä suoraan kotiovellesi.
  • Suomalaisesta verkkokaupasta kaikki suositut tuotteet.
  • Edullisesti lyhyellä toimitusajalla.