Jalonen manaili Leijonien huonoa viimeistelyä – "Onneksi olimme riittävän kärsivällisiä"
Suomi kukisti Norjan 3-1 Rovaniemellä pelatussa maaottelussa. Norja pääsi alussa johtoon, ja Suomen joukkue piti jännitystä yllä aina kolmanteen erään, missä sitten saatiin tarvittavat maalit.
– Vähän nihkeä alku, mutta toisesta erästä alkaen hallitsimme kyllä peliä. Saimme hyökkäyspelin maalintekoa lukuun ottamatta kuntoon ja vastustajalle jäähyjä. Onneksi olimme riittävän kärsivällisiä ja uskoimme, että pystymme paikoistamme muutaman maalin tekemään, Leijonien päävalmentaja Jukka Jalonen kertoi YLE:lle.
Suomi pääsi varsinkin ylivoimalla pyörittämään runsaasti. Maalintekokin lopulta onnistui, kun tarpeeksi jauhoi.
– Meillä oli 25 paikkaa ylivoimilla ja teimme kaksi maalia, joten olihan se tehotonta. Lopulta kuitenkin ratkaisimme pelin ylivoimalla. Joskus se on tällaista, että pitää vain jauhaa ja uskoa, että jossain vaiheessa se menee. Nämä ovat hyviä pelejä kisojakin ajatellen.
Suomi pelaa toisen ottelun Norjaa vastaan tänään perjantaina Vaasassa klo 18.30 alkaen.
Suomen kentälliset ottelussa:
1. kenttä:
Ville Peltonen – Jarkko Immonen – Janne Pesonen
Pasi Puistola – Janne Niskala
2. kenttä:
Sakari Salminen – Matti Kuparinen – Tuomas Kiiskinen –
Mikko Mäenpää Mikko Kousa
3. kenttä:
Mika Pyörälä – Jarno Koskiranta – Jesse Joensuu
Topi Jaakola – Lasse Kukkonen
4. kenttä:
Veli-Matti Savinainen – Jarkko Kauvosaari – Miikka Salomäki
Kalle Kaijomaa – Aleksi Laakso
Maalivahdit:
Petri Vehanen (Joni Ortio luukkuvahtina)
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Paljastus kulisseista: Tästä syystä Patrik Lainetta istutetaan katsomossa
- Leijonat-puolustaja vahvisti siirtonsa – myös NHL-unelma elää: ”Saattaa olla viimeinen mahdollisuuteni”
- Expressen: HIFK:sta tutun Luke Martinin ensi kauden osoite selvillä
- Jesse Puljujärvi trillerin ratkaisijana – pelasti joukkueensa kesälomalta
- IS: Jukka Jaloselta tyly ilmoitus Liiga-seuroille
- Urheilucast: Liiga-seuralle järkälemäinen vahvistus – ”Tässä teidän kärkihankinta”
- IS: Jukka Jalosen poika sai töitä Liigasta!
- Lari Heikkinen: uusi Liiga-seura!
- KalPalle jättimäinen menetys
- Urheilucast: Valtteri Puustinen jättää NHL:n – siirto yllättävään Liiga-seuraan vireillä
- Aleksander Barkov: se oli siinä
- Urheilucast: Valtteri Puustinen jättää NHL:n – siirto yllättävään Liiga-seuraan vireillä
- Urheilucast: Tappara teki kovan ryöstön Raimo Helmisen SaiPasta!
- Urheilucast: Jokerit teki kaappauksen Tapparasta – haaviin mestarihyökkääjä!
- Lehti: Tappara on naaraamassa hirmuvahvistuksen?
- Kärpissä ovi käy – neljä pelaajaa ulos!
- IL: Tässä Anrei Hakulisen ensi kauden seura!
- Urheilucast: Ei pelkästään Harri Pesonen – JYP hieroo myös toista siirtopommia!
- Nyt jysähti – IS: Harri Pesonen palaa Liigaan!
- IL: Jokerit ja TPS jäivät nuolemaan näppejään – suomalaishyökkääjä siirtymässä Pohjois-Amerikasta HIFK:hon!
Suomi kukisti Norjan 3-1 Rovaniemellä pelatussa maaottelussa. Norja pääsi alussa johtoon, ja Suomen joukkue piti jännitystä yllä aina kolmanteen erään, missä sitten saatiin tarvittavat maalit.
– Vähän nihkeä alku, mutta toisesta erästä alkaen hallitsimme kyllä peliä. Saimme hyökkäyspelin maalintekoa lukuun ottamatta kuntoon ja vastustajalle jäähyjä. Onneksi olimme riittävän kärsivällisiä ja uskoimme, että pystymme paikoistamme muutaman maalin tekemään, Leijonien päävalmentaja Jukka Jalonen kertoi