Esa Tikkanen Camilo Miettisen loukkaantumisesta: "Taklattavalla aina myös vastuunsa"
SM-liigan puolivälierien ottelusarjassa KalPan ja Bluesin välillä maanantaina porua aiheutti Jukka Hentusen taklaus, jolla espoolaisten Camilo Miettisen kausi katkesi loukkaantumiseen.
Kiekkolegenda Esa Tikkanen ei sysää syytä loukkaantumisesta Hentusen niskaan.
– Minun silmääni tilanne näytti puhtaalta, kovalta taklaukselta, ja Miettisen pää osui jäähän, ei niinkään Hentuseen. Taklattavalla on näissä aina myös vastuunsa, hyökkäysaluetta ei koskaan kannata vetää ristiin pää alhaalla. Mutta toivottavasti Espoon suuri kikkarapää Miettinen on taas pian kunnossa, ”Tiki” toteaa tiedotteessa.
Perjantaina Kuopiossa nähdään Tikkasen mukaan tämän otteluparin ratkaisu.
– Ottelut ovat olleet vähämaalisia ja tiukkoja, ja samaa on odotettavissa tänäänkin. Blues on selkä seinää vasten ja pelaa tarkasti. Kuinka rohkeasti KalPa lähtee hakemaan ratkaisuja? Hyökkäysvoimaa joukkueella tunnetusti riittää, mutta uskon myös kotijoukkueen lähtevän otteluun varovaisella pelillä.
– Jos KalPa pääsee aikaisin johtoon, peli voi muuttua hyvinkin paljon. KalPalla on tähän otteluun paremmat lähtökohdat kotiyleisönsä edessä, ja uskon sarjan menevän poikki voitoin 4–1, kuten ennakkoon arvelin.
Sen sijaan illan toisessa kohtaamisessa Pelicans-Kärpät Tikkanen veikkaa ratkaisun siirtyvän.
– Uskon, että Pelicans aloittaa perjantai-illan matsin samanlaisella raivolla kuin edellisessä kotipelissään, ja tällä kertaa ote pysyy ottelun loppuun asti. Pelicans on tänään kova: kotivoitto, ja sarja jatkuu, ”Tiki” analysoi.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kanada kasaa hirmujoukkuetta MM-kisoihin! Taas tipahti kaksi uutta NHL-vahvistusta
- Auston Matthews asetti kovan ehdon Torontolle – tai lähtee
- Jokerit naarasi uuden hyökkääjävahvistuksen Mestiksestä: ”Näemme hänessä tulevaisuuden jokerikortin”
- IS: Leijonien MM-joukkueelle karmea NHL-takaisku
- Lähde: Pelicans teki kovan kaappauksen – haaviin kanadalainen pistelinko!
- HIFK: iso uutinen!
- SaiPa räväytti jälleen – hankki toisesta Liiga-seurasta lähteneen hyökkääjän
- Roby Järventie: uusi joukkue!
- SaiPa kävi ryöstöretkellä – Raimo Helmiselle tuttu Liiga-sentteri haaviin!
- Lajusen veljekset: paluu Liigaan!
- Nämä pelaajat ulos Leijonien MM-leiriryhmästä
- Urheilucast: Patrik Laineen ura voi päättyä – Mikko Lehtoselta kylmänviileä kommentti
- IL: Tällainen on Harri Pesosen jättimäinen palkkapussi JYPissä
- Urheilucast: Ilves jäi nuolemaan näppejään – tuttu pistetykki valitsi kilpailijan tarjouksen
- Lähde: Ruotsalainen tehopuolustaja palaa Liigaan yli kuuden vuoden tauon jälkeen!
- Urheilucast: Haluttu nimi valitsi Ilveksen – Tappara jäi nuolemaan näppejään
- Liigan pronssipeli saa pelaajilta täystyrmäyksen: ”Älyvapain idea – ei kiinnosta ketään”
- Urheilucast tiputti pommin: maalitykiltä rukkaset Tapparalle – toinen Liiga-seura tuli väliin!
- AL: Heikki Liedes palaa Liigaan!
- HIFK: kahden pelaajan sopimukset purettu!
SM-liigan puolivälierien ottelusarjassa KalPan ja Bluesin välillä maanantaina porua aiheutti Jukka Hentusen taklaus, jolla espoolaisten Camilo Miettisen kausi katkesi loukkaantumiseen.
Kiekkolegenda Esa Tikkanen ei sysää syytä loukkaantumisesta Hentusen niskaan.
– Minun silmääni tilanne näytti puhtaalta, kovalta taklaukselta, ja Miettisen pää osui jäähän, ei niinkään Hentuseen. Taklattavalla on näissä aina myös vastuunsa, hyökkäysaluetta ei koskaan kannata vetää ristiin pää alhaalla. Mutta toivottavasti Espoon suuri kikkarapää Miettinen on taas pian kunnossa, ”Tiki” toteaa