Hirschovits myöntää: HIFK-kokoonpanoon pääsy ei helppoa
KHL-seura Torpedo Nizhny Novgorodissa pelaava Kim Hirschovits iski lauantaina KHL-uransa debyyttimaalin.
HIFK:ssa alkukauden taistellut Hirschovits on saanut jälleen selittää (taas kerran) venäläismedialle floppinsa taustoja. Kuten aiemmin uutisoimme (lue tästä), Hirschovits laittaa huonon kuntonsa kesäisen leikkauksen piikkiin.
Hirschovitsin mukaan HIFK:n pelaajien taso on sen verran korkea, että puolikuntoisena on vaikea murtautua pelaavaan kokoonpanoon.
– En saanut kauden alkuun optimaalista starttia, ja yleiskunto oli aluksi kaukana ihanteellisesta. Ja vaikka tein kovasti töitä, alkukausi oli hyvin vaikea. HIFK:n tämän kauden joukkue, kuten yleensä, on erittäin tasokas ja HIFK:ssa pelaa muutama kansainvälisen tason pelaaja. Siksi kokoonpanoon pääsy ei ollut helppoa, Hirschovits sanoo Hotice.ru-sivustolle.
– Torpedo tuli minulle hyvään saumaan. Tällä hetkellä minulla ei ole ongelmia terveyden, fysiikan eikä pelikunnon kanssa. Olen päättänyt taistella ja todistaa, että osaan pelata jääkiekkoa korkealla tasolla.
LUE MYÖS:
- Floridalta yllätysuutinen: nappasi suomalaishyökkääjän!
- Sami Kapaselta kova näkemys Liigan valmentajamarkkinoista
- Liiga-viikon topit ja flopit: Jonkin täytyy muuttua Helsingin Jokereissa
- Joona Koppanen räjäytti pankin SHL-debyytissään – suomalaiset hurjassa iskussa
- Konsta Helenius saapui NHL-leirille – valmentajalta huomio MM-sankarin kunnosta: ”Selvästi”
- Nikita Kutsherov vaatii hurjaa palkkaa NHL:ssä – ”Rahamäärät karanneet käsistä”
- Näkökulma: Jori Lehterä sai tarpeekseen HIFK:sta
- Jokerien tuska jatkuu – Tapparalta täystyrmäys
- Jori Lehterän lopettamisuutinen yllätti HIFK:n – nyt puhuu Olli Jokinen
- Urheilucast: Jori Lehterästä shokkipaljastus – lopettaa uransa välittömästi
- Näkökulma: Jori Lehterä sai tarpeekseen HIFK:sta
- Aitio: Jokereiden ympärillä muhii nyt valtava siirto
- Uusi mies sisään, floppi sai lähteä – Jokerit teki rajun ratkaisun
- Urheilucast: Patrik Laine löytämässä uuden seuran NHL:stä – ”Kiinnostus molemminpuolista”
- Jori Lehterä jäi pois – HIFK nosti uuden nimen parrasvaloihin
- Urheilucast: Antti Pennasesta tulossa palkkakuningas – NHL-tarjous voi sotkea kaiken
- Konsta Helenius saapui NHL-leirille – valmentajalta huomio MM-sankarin kunnosta: ”Selvästi”
- Urheilucast: Jori Lehterästä shokkipaljastus – lopettaa uransa välittömästi
- Jokerit: uusi maalivahti selvisi!
- Tappara teki maalivahtihankinnan – tuttu kultaleijona haaviin!
KHL-seura Torpedo Nizhny Novgorodissa pelaava Kim Hirschovits iski lauantaina KHL-uransa debyyttimaalin.
HIFK:ssa alkukauden taistellut Hirschovits on saanut jälleen selittää (taas kerran) venäläismedialle floppinsa taustoja. Kuten aiemmin uutisoimme (lue 