IS: Jokereille tuntuva kolaus ennen Liiga-avausta – iso nimi sivuun
Jokerit aloittaa tiistaina Liiga-kautensa Vaasassa Sportia vastaan ilman yhtä joukkueensa nimekkäimmistä puolustajista. Matt Caito ei ole pelikunnossa kauden avausotteluun.
33-vuotias yhdysvaltalainen kertoi maanantaina Ilta-Sanomille, että hän kärsii alavartalovammasta. Caito oli kuitenkin mukana jäällä Veikkaus-areenan harjoitushallissa.
– Vamma syntyi harjoituskauden aikana. Sitä katsotaan nyt päivä kerrallaan. Toivon, että harjoittelen pian jo täysillä joukkueen mukana, 33-vuotias yhdysvaltalainen sanoi.
Caito ei matkusta Jokerien kanssa Vaasaan. Hänen paluulleen ei ole vielä pystytty määrittämään tarkkaa ajankohtaa.
– Se [vamma] paranee pikkuhiljaa. Se tuntuu päivä päivältä paremmalta.
Jokerien kärkipuolustajalta odotetaan paljon. Caito valittiin Liigan parhaaksi puolustajaksi kaudella 2019–2020, jolloin hän edusti KooKoota. Kouvolalaisseurassa Caito pelasi tuolloin 59 ottelua ja teki 43 tehopistettä (8+35).
KooKoo-kauden jälkeen hänen uransa jatkui Ruotsissa. Caito vietti Leksandin riveissä kuusi kautta SHL:ssä ennen siirtymistään Jokereihin.
Jokerien paluu SM-liigaan on herättänyt kiinnostusta myös joukkueen sisällä. Caito olisi halunnut olla mukana heti ensimmäisessä liigaottelussa.
– Odotin innolla, että saisin pelata avausottelussa. Tämä on vähän turhauttavaa, mutta kausi on pitkä. Parempi olla sivussa nyt kuin keskellä kautta, Caito sanoi.
LUE MYÖS:
- NHL:ssä rysähti – nuori lupaus rustasi yli 50 miljoonan dollarin diilin!
- IL: NHL:n TV-oikeuksiin iso muutos – näin ottelut televisioidaan Suomessa
- IS: Nyt tuli uusi tieto Patrik Bartosakista – tähtivahdilta yllättävä ulostulo
- Liiga-seura purki hyökkääjänsä sopimuksen – uusi joukkue löytyi jo!
- Daily FaceOff: Liiga-seuralle syttyi huoli – NHL voi viedä ykköstähden!
- IS: Topi Nättinen ällistyi Liiga-seuran hirmuhankinnasta – miten ihmeessä tämä saatiin aikaan?
- Päävalmentaja lyttäsi NHL-superlupauksen – puhuu nyt suoraan: ”Olisi pitänyt jättää”
- Liigan ulkomaalaisvahvistus: sopimus purettu!
- Liiga-hyökkääjä siirtyy ensimmäistä kertaa ulkomaille – liittyy todelliseen suomalaislegioonaan
- Ässille taas karmeita uutisia – viime kauden tehomies pitkään sivussa
- Kärppien mestarin piti olla ykköshankinta – sai väistyä Jokereista tutun tieltä
- Urheilucast: Jokereille riitti – nyt valmistellaan radikaalia ratkaisua
- Jokerien huippuhankinnalta suora viesti Sportin faneille: ”Tuskin missään muualla…”
- Patrik Laine: nyt tuli tieto, joka muuttaa asetelmaa
- Juhamatti Aaltonen latasi MTV:llä – tässä Liigan musta hevonen: ”En olisi yllättynyt, vaikka olisivat kärkinelikossa”
- Urheilucast: Jokerit heitti verkot vesille – kiikarit NHL:ssä!
- Tappara voi menettää timanttinsa – NHL:stä tuli tyly viesti
- Urheilucastin väite: Patrik Laineen NHL-tilanne muuttui rajusti – nyt on vaikean ratkaisun paikka
- Jesse Joensuu näki tarpeeksi – tyrmäsi Jokereiden tähtihankinnan MTV:llä: ”Ei todellakaan ole”
- Urheilucast: NHL-pomo teki Benjamin Rautiaisen takia Tampereella jotain poikkeuksellista – nyt ei lupaa hyvää Tapparalle