ZÜRICH. Leijonat kohtaa tiistaina MM-kisojen alkusarjavoiton ratkaisevassa ottelussaan hurjavireisen isäntämaa Sveitsin. Panoksena ottelun voittajalle on lohkovoitto ja sitä kautta mahdollisuus välttää B-lohkon suursuosikki Kanadan kohtaaminen ennen finaalia.

Leijonien luotettavan nelosketjun laidalla raatava, kaksi viimeistä kautta Sveitsin liigan SC Bernissä pelannut Waltteri Merelä nostaa Sveitsin joukkueesta esille kaksi pelaajaa, joiden kanssa Suomen on oltava erityisen tarkkana.

– Zürichin kaksikko Denis Malgin ja Sven Andrighetto on saanut aika monta kertaa meitä vastaan pelata. Ihan NHL-tason pelaajia. Varsinkin Malgin on poikkeuksellisen hyvä luistelija ja pelintekijä, Merelä luettelee SuomiKiekolle Zürichissa antamassaan haastattelussa.

– Jos ajattelee Sveitsin liigan pelaajia, niin he on kyllä ihan kärkitasoa, ja myös Euroopan tasolla ihan parhaita pelaajia, Merelä lisää.

Merelä muodostaa itse Leijonien luotettavan nelosketjun yhdessä Hannes Björnisen ja Saku Mäenalasen kanssa. Ketjun saumattomaan yhteistyöhön on Merelän mukaan yksinkertainen resepti.

– Ollaan hyvin samanhenkisiä pelaajia kaikki. Ollaan totuttu pelaamaan paljon erilaisia rooleja.

– Yritetään paljon saada vastustajaan painetta ja hyökkäysalueella kiekkoja maalille. Hannes on äärimmäisen hyvä aloittaja. Tietää, että jos 70 prosenttia aloituksista tulee meille, niin pääsee aika paljon enemmän hyökkäämään, Merelä korostaa Björnisen vahvan aloitustaidon merkitystä.

– Me yritetään Sakun kanssa tehdä vähän kaikkea, mutta enimmäkseen maalinedustalla rouhia menemään, Merelä pui ketjun työnjakoa.

Leijonien ja Sveitsin välinen MM-kisojen alkusarjan päätöskamppailu käynnistyy tiistai-iltana kello 21.20.

NÄIN KATSOT KAIKKI MM-KISOJEN OTTELUT ILMAISEKSI!

LUE MYÖS: