HPK on tehnyt 1+1-vuotisen sopimuksen ruotsalaispuolustaja Hugo Gabrielsonin kanssa. Sopimuksen toiseen vuoteen sisältyy molempien osapuolten optiot, joiden mukaan Gabrielson voi siirtyä halutessaan SHL:ään. Muuten toisen kauden optio on HPK:n käytettävissä.

Gabrielson, 23, on pelannut viime vuodet Ruotsin Allsvenskanissa. Hän kirjasi menneellä kaudella Nybro Vikings IF:n riveissä 48 otteluun tehopisteet 11+21=32 ollen joukkueensa tehokkain puolustaja.

Koko uransa kotimaassaan pelannut Gabrielson on iskenyt Allsvenskanissa yhteensä 214 otteluun tehopisteet 21+61=82. SHL:ssä mies on pelannut urallaan yhden ottelun.

Gabrielson on Vancouver Canucksin 6. kierroksen varaus vuodelta 2021.

– Hugo on hyvin liikkuva puolustaja, jonka vahvuudet ovat kiekollisessa pelaamisessa ja luistelussa. Hieno juttu, että pääsimme yhteisymmärrykseen sopimuksesta hänen kanssaan, HPK:n pelaajatarkkailija Jukka Voutilainen kommentoi seuran tiedotteessa.

– Hänet on nuorena varattu NHL:ään ja hän on käynyt Frölundan laadukkaan junioriputken läpi, mutta vasta viime kausina alkanut lunastaa todellista potentiaaliaan pelaajana ja kehittynyt koko HockeyAllsvenskanin yhdeksi kärkipuolustajaksi, Voutilainen jatkaa.

Tervetuloa Pallokerhoon Hugo! 🔥
Ruotsalaispuolustaja Hugo Gabrielson liittyy joukkueeseen 1+1 -vuotisella sopimuksella!

Gabrielson on TeVe-maalauksen nimikkopelaaja kaudella 2026-2027. 🤝

Lue lisää: hpk.fi/hpk-on-tehnyt-…

#HPK #Liiga

LUE MYÖS: