Teemu Selänne paljastaa tuoreimmassa Hockey With an Accent -podcastin jaksossa harkinneensa pelaajaurallaan siirtymistä Montreal Canadiensiin.

Syynä tähän olisi ollut Saku Koivu, joka kipparoi Canadiensia yhdeksän kauden ajan ennen kuin siirtyi Selänteen houkuttelemana Anaheim Ducksiin.

– Itse asiassa (siirto) oli lähellä. Se oli 1990-luvun loppua tai 2000-luvun alkua. Don Baizley oli yhteinen agenttimme ja keskustelimme siitä yhtenä vaihtoehtona, Selänne kertoo.

Ducksin maalitykki ei kuitenkaan uskaltanut ottaa riskiä ja siirtyä kiekkohulluun Montrealiin.

– Ajattelin aina, että jos olen paikassa, missä olen onnellinen ja pelaan hyvin, en halua ottaa riskiä ja lähteä jonnekin toisaalle. Se (pelaaminen yhdessä Sakun kanssa) ei toteutunut ennen kuin hän tuli Anaheimiin.

Koivu ja Selänne muistetaan yhtenä Leijonien legendaarisimmista tutkapareista arvoturnauksissa.

– Pelasimme neljät tai viidet olympialaiset yhdessä sekä usein MM-kisoissa tai World Cupissa ja pelasimme aina todella hyvin yhdessä. On hieno tunne, kun tajuat löytäneesi ketjukaverin, joka tekee sinusta paremman, Selänne kiittelee pitkäaikaista Leijonat-sentteriään.

Koivu ja Selänne pelasivat lopulta neljä kautta seurakavereina Anaheimissa ennen kuin molemmat päättivät uransa keväällä 2014.

LUE MYÖS: