Siirtohuhut Montreal Canadiensin suomalaishyökkääjä Patrik Laineen osalta ovat kiihtyneet jälleen, kirjoittaa The Fourth Periodin toimittaja David Pagnotta X:ssä.

Pagnotta kertoo, että Los Angeles Kings harkitsee jälleen Laineen hankkimista riveihinsä. Laineen perässä on lisäksi muitakin seuroja.

– Katsotaan, pitääkö Montreal puolet Laineen 8,7 miljoonan dollarin vuosipalkasta. Mutta odotukset ovat korkealla sen suhteen, että hän siirtyy tällä viikolla, Pagnotta päättää.

Loukkaantumisten vuoksi Laine on pelannut tällä kaudella vain viisi ottelua tehoin 0+1. Hän on palannut Canadiensin harjoitusvahvuuteen, mutta pelaavassa kokoonpanossa hänet on nähty viimeksi lokakuussa.

David Pagnotta

@TheFourthPeriod
Trade talk surrounding #GoHabsGo winger Patrik Laine has picked up a little more, and I’m told the #GoKingsGo are circling back on him. Other teams in the mix, too. We’ll see if Montreal retains 50% of his $8.7M AAV, but expectations remain high that he’ll be moved this week.

LUE MYÖS: